Fractura inchisa falanga picior stang la degetul mic

18-06-2021
Falanga
Nu este medic/terapeut
Falanga
Bună seara.Imi cer scuze de deranj dar am ai eu nevoie de un sfat o opinie sa știu ce am de făcut pe mai departe.Vinerea trecuta in jurul amiezii m.am lovit puternic la degetul mic, si in urma investigatiilor medicale m.am.ales ci o fractura inchisa falanga picior stand la degetul mic.Ce.i drept nu m.am dus chiar imediat sa vad ce se intampla si am stat asa cu durere pana marti pentru ca efectiv nu mai puteam pune deloc piciorul im pamant de durere.Mi.au facut raza si mi.a pus o mica atela pt sustinere fixa probabil si sa iau Arcoxia 30mg cate un comprimat pe zi.azi fac exact o săptămână de la incident, si mi.a spus ca trebuie sa stau cu atela respectiv.3 săptămâni.Faza e ca ma doare destul de tare locul respectiv si nu pot pune piciorul in pamant decât calcaiul.Problema este ca îmi amorteste piciorul simt un disconfort destul de insuportabil si momentul cand mai încerc oarecum sa pun piciorul in pamant simt asa cum îmi pocneste ceva la.mers.Acum eu tre sa stau non stop cu atela asta sau as mai putea sa o dau jos și sa mai masez locul respectiv pentru ca ma doare.Mi.au pus atela respectiva si au pus niște scoci deasupra ca sa o fixeze cat de cat si atat.TREBUIE SA stau neapărat 3 săptămână cum mi s.a spus?ma.deranjeaza si îmi amorteste si piciorul nu exista un alt remediu?c'è sfaturi îmi dati ce e de făcut?va mulțumesc anticipata pentru răspuns su îmi cer scuze cs am scris asa mult!!!noapte liniștită sa aveti
1 comentarii
0
06-07-2021, ora 10:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Tratamentul acestei fracturi necesita o imobilizare speciala (minimala, dar permanenta) si mersul cu un pantof cu talpa rigida (pe distante minime, evident).
Consolidarea fracturii necesita cel putin 6-7 saptamani de tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.