Ganglioni care nu dispar

25-07-2021
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Salut! De 3 luni am descoperit sub mandibula, 2 ganglioni, intamplator. In perioada respectiva aveam examene la facultate si am pus oboseala si starile de ameteala pe seama sesiunii. Ganglionii nu dor, au ramas la aceeasi dimensiune. Am fost la un hematolog care i a palpat si uitandu se si pe analizele de sange a xis sa nu ma ingrijorez. Ce ma sperie e faptul ca nu dispar si ca odata cu aparitia lor experimentez ocazional ( o data la 2-3 zile) stari de greata fara sa vomit. Deja am devenit ipohondra si numa la probleme ma gandesc din cauza lor. Uneori seara parca simt si usoara arsura in jurul lor. Nu stiu care ar putea fi cauza. Precizez ca am 3 pisici in jurul meu mereu, nu stiu daca ar putea fi o cauza.
6 comentarii
0
25-07-2021, ora 16:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. infectiile dentare dau ganglioni
2 un reflux gastro esofagian intretine un faringe iritt si da ganglioni
3 alimentatia incorecta cu muult acid, acru, acidulat.. intreine faringita si amigdalita si da ganglioni
4 ce ai cautat la Hematolog.. fara sa excluzi.. infectiile locale????
0
25-07-2021, ora 16:19
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Multumesc ca mi-ati raspuns! Am vrut sa exclud teama mea: cancerul. De aceea am sarit peste controlul la dentist, nestiindu ma cu probleme dentare.
0
25-07-2021, ora 17:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
teama Ta.. se trateaza acum la psiholog...
dupa se poate ajunge sio la psihiatru.. daca nu schimbi stilul de viata si de alimentatie
0
25-07-2021, ora 18:50
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
As mai avea o intrebare: in urma ecografiei abdominale s a descoperit un colecist hipoton. Poate fi acesta cauza greturilor?
0
25-07-2021, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
dar trebuie sa stii ca infamatiile niciodata nu sunt pe un centimetru patrat si atat
tractul digestiv incepe de la limba, faringe, esofag, stomac, intestine. Cu acelas nerv si acels sistem limfatic. inflamatia e Comuna pe tot tractul digestiv
0
25-07-2021, ora 20:13
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Atunci mi-ati recomanda sa verific dantura, apoi sa consult un internist care sa evalueze tot sistemul digestiv?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.