ganglioni limfatici la copii

27-05-2009
mateiroxana
Nu este medic/terapeut
mateiroxana
am un copil de 1 an si 7 luni si acum mai bine de 7 luni sau poate mai devreme ( nu-mi aduc bine aminte) i-au aparut baiatului meu niste umflaturi pe gat la spate, dupa ureche mai jos. nu mi-am facut prea mari griji am zis ca e ceva normal si ii va trece, am fost si la medicul de familie si mi-a zis ca nu e nimic, asta pe la 1 an. iar acum dupa 7 luni am intrebat iar despre aceste umflaturi( deoarece nu au disparut vreme de atatea luni ) si mi s-a raspuns ca sunt ganglionii putin inflamati dar sa nu-mi fac griji ca e ceva normal la copii.
mentionez de asemeni, ca in toata perioada de cand mi s-a na scut copilul am fost din 3 in 3 luni si la un medic pediatru care la consult nu a observat nimic, si mai mult ultima data mi-a zis ca nu are nimic.
as dori daca se poate sa mi se spuna si mie ce e cu acele umflaturi dupa cap ale copilului meu !
daca sa ma ingrijorez sau nu?
14 comentarii
0
27-05-2009, ora 15:00
ANKA_82
Nu este medic/terapeut
ANKA_82
Buna ziua,
Eu am avut aceeasi problema in 2006(am 26 ani), mi se umflau f rau ganglionii in ambele parti laterale ale gatului, erau si durerosi, insa nu mereu. Am facut o serie de analize care nu au fost concludente la institutul de ftiziologie ( se credea ca am hepatita ganglionara ) dupa care am ajuns la spitalul de chirurgie ORL Hociota din Bucuresti, la dr. Marian Radulescu; a trebuit sa intervina chirurgical pentru a-mi face biopsie la 2 ganglioni, rezultatul fiind : nucleu ganglionar supraproductiv sau ceva de genul, adica pur si simplu in organismul meu se produc prea multi ganglioni...ideea este ca nu am mai avut probleme de atunci, iar daca mi se mai inflameaza din cand in cand, dl doctor mi-a zis sa nu-mi fac probleme, este ceva normal, asa reactioneaza organismul meu.
Vi-l recomand pe acest medic din tot sufletul, este un om bun si o sa va ajute cu siguranta; mie mi-a mai zis atunci ca exista posibilitatea sa am o infectie in organism; oricum o sa va recomande un set de analize.
Multa sanatate va doresc si sper ca sfatul meu sa va ajute!
0
28-05-2009, ora 05:17
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Roxana, niste ganglioni mariti mai mult de doua saptamani nu sunt deloc ceva normal asa cum spune medicul tau. Nu vreau sa te sperii dar poate fi ceva foarte grav. Cere o trimitere la un spital de copii, Grigore Alexandrescu sau Budimex pentru a face niste investigatii serioase si asta URGENT. Sper sa fie totul bine dar afla cat mai repede ce-i cu ganglionii aia. Ar trebui facute analize de sange, ecografie, radiografie pulmonara, eventual tomograf si biopsie.
0
28-05-2009, ora 12:48
simonag
Nu este medic/terapeut
simonag
si baiatul meu are ganglionii mariti am facut mai multe analize si are aslo mare 400, deci poate sa aiba streptococ
0
31-05-2009, ora 03:10
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Nu vreau sa va sperii, dar ganglionii mariti o perioada mare de timp (cateva saptamani) pot fi semnul unor boli grave, foarte grave, leucemie, cancer... Este adevarat ca aceste boli sunt rare la copii si multi medici nu iau in calcul aceasta posibiltate, din pacate... pentru ca un diagnostic pus la timp inseamna tratarea acestor boli. Nu va lasati in baza medicului care spune ca asemenea lucruri sunt firesti la copiii. Aflati cat mai repede cauza cerand o biopsie. E o interventie chirurgicala simpla dar care pune un diagnostic exact. Scriu din proprie experienta, in spatele unei mici umflaturi de pe umarul fiului meu se afla o forma de cancer, limfom Hodgkin, acum suntem la jumatatea tratamentului si boala bate in retragere. Pediatrii care l-au vazut initial au fost cam... sa nu zic prosti, dar pareau depasiti de situatie. Mi-au recomandat antibiotice si sa asteptam sa vedem ce-o mai fi. Nu i-am mai dat nimic si am mers la Grigore Alexandrescu unde mi s-a spus din prima zi ca poate sa fie un limfom pe care biopsia l-a confirmat. Multa sanatate tuturor!
0
01-06-2009, ora 00:37
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Asa este, o adenopatie persistenta dupa 10 zile de tratament antibiotic poate fi de cauza tumorala.Pentru mai multe detalii cititi un articol scris de mine la http://www.orto-clinic.ro/informatii-pentru-parinti/articole/adenopatiile/.
Multa sanatate,
dr. Hiastru
0
01-06-2009, ora 11:45
mateiroxana
Nu este medic/terapeut
mateiroxana
nu stiu ce sa zic acum ca am primit mesajele voastre.
totusi, nu vad sa-l doara si mai mult decat atat nu sunt mariti ganglionii, sunt de marimea unui bob de mazare.
iar copilul meu a fost sanatos, nu prea am avut probleme cu el. nu mi-a racit deloc pana acum si are aproape 2 ani.
mi-e putin cam teama, azi m-am programat la un pediatru din Bacau, caci noi aici locuim si sper sa ma lamureasca sau sa ma linisteasca ca nu are nimic grav. daca doamne fereste are ceva, ma indrept catre bucuresti. va tin la curent cu rezultatele si va multumesc pt. sfaturi.
0
02-06-2009, ora 00:29
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Roxana, este foarte probabil ca baietelul tau sa nu aiba nimic grav dar trebuie sa stii SIGUR ca totul este in regula. Daca medicii din Bacau nu-ti spun ce-i cu ganglionul respectiv, ai dreptul sa-i ceri medicului de familie o trimitere la un spital de copii din Bucuresti. Fiul meu avea toate analizele bune, VSH putin marit (26) iar ganglionii nu-l dureau. La oncopediatrie Cluj unde facem tratamentul am auzit multe povesti care incepeau cu: "n-a fost niciodata bolnav...". Dna doctor de la Gr. Alexandrescu, Mioara Runcan, cea care i-a pus diagnosticul, a fost foarte dura cu mine cand i-am spus ca am ajuns la spital dupa trei saptamani de la descoperirea adenopatiei. M-a intrebat: "Ce-ati pazit pana acum?"
0
02-06-2009, ora 12:05
mateiroxana
Nu este medic/terapeut
mateiroxana
te inteleg sabina in ceea ce spui. si sa stii ca nu stau indiferenta la ce mi-ai zis tu, insa azi iam facut copilului meu o hemoliocograma la cererea doctoritei pediatre. ieri am fost cu stefan la pediatru si dna. doctor mi-a zis in felul urmator. ca sunt de la varsatul de vant pe care stefan l-a avut pe la 1 an si 4 luni. cu toate ca i-am spus ca acestia erau de mai demult, inca dinaintea varsatului de vant, ea mi-a zis ca e ceva normal la copii mici ganglionii sa fie usor inflamati, si mai mult daca nu-s durerosi si nu manifesta nici un simptom care sa indice vreo boala si nici nu au crescut, inseamna ca totul e bine.
acum ea mi-a dat analiza asta sa o fac, nu stiu cat ma va ajuta pe mine, si cat imi va demonstra ca totul e ok, insa astept. tot azi da si rezultatul.
intrebare: in afara de biopsie nu se mai poate face si o altfel de analiza pentru ganglionii acestia?
mi se pare cam dureroasa.
acum daca ma crezi toata noaptea m-am foit, si m-am tot gandit ce sa fac. daca sa stau linistita cum mi-a zis pediatra. m-am consultat si cu sotul ieri si el e in aceeasi dilema. acum sa astept rezultatul la sange si apoi voi vedea ce decizie iau.
doamne ajuta sa fie bine
0
02-06-2009, ora 12:17
mateiroxana
Nu este medic/terapeut
mateiroxana
scuze am vrut sa scriu hemoleucograma
0
02-06-2009, ora 12:18
mateiroxana
Nu este medic/terapeut
mateiroxana
totusi sabina cum ti-ai dat seama ca are ceva baietelul tau, avea simptome, nu manca, se simtea rau ; daca zici ca analizele iesise bune
ce te-a facut sa mergi mai departe cu investigatiile?
0
02-06-2009, ora 22:48
criss01021984
Nu este medic/terapeut
criss01021984
Ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Scuze de disperare dar nu stiu ce sa fac sunt din petrosani si am baietelul internat cu o umfatura destul de mare in zona gatului mai exact in zona retromandibulara.Dobitocii astia de medici de aici se contrazic in diagnosticuri ex; ganglioni inflamati, adeno. si nu mai stiu ce, zic ca trebuie incizie altii nu nici ei nu stiu ce sa faca
febra nu are cred ca nici nu il doare ca ar plange doar ca e sensibil la atingere are un comportament normal rade vb pe liba lui e vioi
acum in spital e un pik trist dar de la asistente ca il kinuie zilnic ba cu branula ca nu ii gasesc venele ba cu comportamentul lor.
va rog daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce ar fi de facut sau ce are sau recomandatimi un spital bun indiferent de locatie
va multumesc !!!!!
astept respuns urgent si fugiti de spitalu din petrosani
0
03-06-2009, ora 10:43
mateiroxana
Nu este medic/terapeut
mateiroxana
criss eu zic sa te linistesti si sa fii calma pentru copilul tau in primulrand, ca el te simte, si daca vezi ca nu e bine in spitalul de la petrosani eu iti zic sa te indrepti catre bucuresti. poate totusi e doar o inflamre a unui ganglion, ori doamne fereste de altceva, insa se va rezolva, stai linistita, si du-te catre bucuresti. spitalul budimex sau alexandru grigorescu, asa am fost sfatuita si eu, si pastreaza-0ti calmul, indiferent dfe situatie, totul are o rezolvare. dumnezeu e mare.
multa sanatate
0
08-06-2009, ora 01:53
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
criss, daca i-au pus branula inseamna ca ii administreaza tratament intravenos. Ce anume ii dau? Daca nu esti multumita, extreneaza-l pe propria raspundere si mergi la un spital in Cluj ca-i mai aproape de Petrosani. De cata vreme i-a aparut umflatura la gat? Cum sunt analizele? Poate ca eu am devenit paranoica si vad in orice umflatura pe corpul copilului ceva foarte grav dar dupa trei luni de mers la oncopediatrie... acolo mai toti copiii au ajuns dupa o umflatura undeva pe corp...Daca vrei sa mergi la un spital de pediatrie ai doua variante te trimit cei de la spitalul din Petrosani (cu salvarea) sau ceri tu o trimitere de la medicul de familie la ce spital doresti.
Roxana, fiul meu are 13 ani si am observat intamplator ca umarul drept era mai umflat, era diferit de cel stang. Iti dadeai seama de diferenta doar prin comparatie. Nu era un ganglion foarte vizibil. Nu avea niciun fel de simptome, nu febra, nu dureri, nimic. Toate analizele perfecte, sumar de urina si hemoleucograma. La Bucuresti prima investigatie, radiografie pulmonara si lovitura de soc, tumoare la plamani. A urmat o tomografie toracica, biopsie si o tomografie abdominala. Abdominal totul era bine, toate organele erau "curate". Biopsia a pus diagnosticul exact, limfom Hodgkin. Acum am facut deja cinci sedinte de chimioterapie, tumorile din ganglioni s-au topit, mai avem trei sedinte de chimio plus cateva de radioterapie si totul va fi bine. Tumoarea de la plamani erau de fapt niste ganglioni mariti din cavitatea toracica. Biopsia e cea mai sigura metoda de a afla exact ce anume a determinat marirea ganglionilor, nu e ceva foarte complicat, se face sub anestezie, o mica taietura, se scoate un ganglion, dar vei afla raspunsul si vei putea sta linistita.
0
14-08-2015, ora 17:36
Ioana miron
Nu este medic/terapeut
Ioana miron
Buna ziua,
I am descoperit baietelului meu in varsta de 1 an si 11 luni, un ganglion de marimea unui bob de porumb dupa urechea dreapta.Nu este dureros, nu a fost racit in ultimele 3 luni, nu a avut febra.Precizez ca are um tip de dermatita la urechiuse.
Imi piteti spine dw la ce ar pitea fi? Sunt foarte ingrijorata si doar sapt viitoare am reusit sa facem programare la dr.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: