Gastrita Constipatie Ulcer???

29-08-2012
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Mi-a recomandat cineva flori de galbenele in ulei de masline la macerat.Este bun?Sau sa folosesc ceai?Am cautat pe google si uleiul de galbenele se foloseste mai mult pentru piele.Se poate pune pe zahar?E cam greu de inghitit.
mersi.
8 comentarii
0
30-08-2012, ora 20:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pentru ce vrei, de fapt, sa iei acest amestec?
Ce analize/tratament ai facut pana acum?
0
05-09-2012, ora 20:12
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Aveam gastrita de mult dar nu m-a durut deloc sau rar.Acum nu mai pot respira de dureri(de 6 luni).Am luat Omeprazol si gaviscon pt reflux gastro esofagian.Cu constipatia problema veche.
0
05-09-2012, ora 20:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce analize, investigatii ai facut atunci, mai demult, sau mai recent?
E bine sa stii ce ai exact ca sa ai si tratamentul cel mai bun.
Sa-ti faci, din sange, si analiza pentru depistare Helicobacter, poate da dureri si alte neplaceri in stomac.
0
21-09-2012, ora 18:44
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Nu pot ajunge la doctor momentan.Vreau ceva sa-mi amelioreze.Constipatie incercat tot timp de 10 ani(mai am un post legat de constipatie) si mi s-a gasit acum 3 ani o gastrita.Am simtit-o rar aproape niciodata, mici dureri de stomac.Pana acum 6 luni...ok..dupa, crize de stomac in care nu puteam nici respira..dueri zilnice..alte zile insuportabile...ma ia in somn durerea.Am luat omeprazol timp de o luna.Vreau ceva sa-mi amelioreze starea.Nu mai vreau sa iau laxative si pastile pt stomac.
E bun de ceva uleiul de galbenele sau nu?Ajuta si la constipatie?Si daca da cum il prepar si il iau? Pe zahar.in ceai?De cate ori pe zi?
0
26-09-2012, ora 17:06
bogdan uk
Nu este medic/terapeut
bogdan uk
Te rog sa faci tot posibilul sa ajungi la medic.
Eu am avut dureri mari in umar si pobleme de balonare. Am fost la doctor si am fost depistat cu Helicobacter care se urcase si pe esofag iar durerile de la esofag iradiau. Am luat antibiotice am tinut regim si am scapat de Helicobacter. Am ramas cu o gastrita si gastita de reflux pe care incerc sa o controlez prin alimentatie si medicamente cand devine agresiva. Incearca sa consumi mancare cat mai proaspata, poti sa gatesti mai des si mai putin. Gavisconul duble action este ok eu luam 3-5 pe zi. Loperamid, omeprazol, ranitidina. Evita bauturile acidulate, cafea, ciocolata, prajeli. Am ajuns sa mananc numai mancare la cuptor (o tava in care pui: peste dezosat sau pui si legume brocolii, cartofi etc. se acopera tava cu staniol si se lasa la cuptor pana se face). Incearca ceai chinezesc - Sanye anti adipose tea - pentru constipatie este foarte bun.
0
29-09-2012, ora 23:22
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Mersi o sa ajung.Gaviscon iau si eu tot vreo 5.Din pacate am stat 2 ani pe ceaiul ala..a mers pana n-a mai mers deloc.Era bun si parca ma simteam mai bine de la el decat acum.
0
22-11-2012, ora 09:20
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand Uleiul de Catina cu galbenele si sunatoare, cate o lingurita de 3 ori pe zi, pe stomacul gol si capsule Stomac sanatos ( de la Fares), cate 2 capsule de 3 ori pe zi, timp de 6 luni. In plus este important sa rezolvati problema constipatiei. Foarte eficient pentru aceasta este complexul din plante medicinale si argila Curatrea colonului, din care sa luati cate o lingura dimineata, la micul dejun, cu iaurt.

Multa sanatate
0
21-11-2013, ora 18:57
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Buna seara! Doresc sa sar si eu in ajutor. Eu am tratat-o pe bunica mea de constipatie si multe altele ccare are deja o varsta inaintata. I-am procurar o bautura nutritiva si un probiotic extraordinare si acum este foarte bine. Produsele sunt naturale! Fabricate in America si aduse si la noi in tara. Nu se gasesc pe piata ci doar in cateva judete inclusiv Bucuresti la depozitele lor. Cine doreste sa stie mai multe imi lasa un mesaj. Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Tratament gastrită
  •