homeopatia si copii

01-02-2013
danamic
Nu este medic/terapeut
danamic
Puteti sa-mi spuneti daca ati incercat sa treceti la tratamente homeopate cum au reactionat copii, da rezultate, sunt bune?
5 comentarii
0
02-02-2013, ora 09:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
scriu din experienta cu copiii mei:
1. nu ne-a ajutat deloc;
2.era incomod ca, trebuia sa le dau copilului cu 1/2 de ora inainte de mancare sau chiar 1 ora (altele)
si nu aveau rabdare...tot zicand:mi-e foame.mi-e foame..
3.in rest.era ok..copiii n-au avut probleme.decat ca, rezultatul=0
4. mi s-a spus ca NU rezolva "problema", decat ca trebuie sa luam...preventiv.
p.s.
asta NU inseamna ca la toti copiii
trebuie musai sa fie asa..
incearca daca ti-a fost recomandat
cele bune,
0
02-02-2013, ora 10:40
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Mai exact, la ce te referi cand vorbesti despre tratament homeopat? De exemplu, in cazul racelilor, oscillococcinum e recomandat de medici si chiar are efect in tratarea racelilor, a gripei, se foloseste si pentru imunitate in sezonul rece, siropul Stodal este utilizat cu succes in tratamentul simptomatic al tusei productive sau neproductive. Exista probabil si medicamente care nu-s eficiente(dar nici rau nu fac), depinde despre ce afectiuni vorbim. In cazul racelilor eu prefer pentru copil tratamentele homeopate/ naturiste.
0
03-02-2013, ora 12:14
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Bestyuta79 are dreptate in privinta celor doua medicamente homeopate si eu le folosesc cu succes de ani.
In 2002 am suferit o operatie si timp de 4 ani am urmat un tratamet homeopat ptr reglare hormonala - a ajutat enorm nu am fost nevoita sa iau substitul alopat.Singurul incovenient este ca un asa tratament este de lunga durata si uneori trebuie schimbat pana cand medicul gaseste corecta combinatie la care reactioneaza organismul.Medicul homeopat trebuie sa aibe experienta in domeniu.
0
12-02-2013, ora 15:36
andreeapodarascu
Nu este medic/terapeut
andreeapodarascu
Buna ziua! As vrea sa stiu care sunt parerile voastre cu privire la programarile online. Am intrat pe un site, consultadoctor.ro, si mi am facut o programare pentru analize. Eu nu sunt din Bucuresti si nu am un medic de familie de la care sa iau o trimitere pentru analize. credeti ca este in regula? multumesc
0
12-02-2013, ora 15:45
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca nu ai medic de familie de la care sa iei trimitere, analizele le poti face la orice laborator privat din Bucuresti fara programare, doar te prezinti si ceri analizele pe care le doresti contra cost. Preturile sunt aproximativ asemanatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •