inca mai face caca pe ea

22-11-2007
qwer
Nu este medic/terapeut
qwer
sunt o mamica disperata al carui copil de 3.5ani face caca pe ea.sa nu-mi spuneti ca este inca mica pentru ca sunt copii cumai mici care nu fac.desi este la gradinita si copii rad de ea cand face sau nu se mai joaca cu ea continua sa nu-i spuna doamnei educatoare.s-a saturat si ea si eu.sunt sigura ca in capusoul ei se intmpla ceva ce o face sa nege aceasta nevoie.in primul rand nu recunoaste ca a facut caca pe ea si in al doilea rand cand ii vine sa faca caca in loc sa ceara la baie(, sau sa mearga cu mine ca de cele mai multe ori vad cand ii vine sa faca)prefera sa se aseze cu fundul pe jos si sa-si inhibe aceasta nevoie.nu reusesc sa o conving cu nimic.cred ca ar trebui sa merg la psiholog dar in galati nu am auzit de unul pentru copii.va rog sa ma ajutati cu un sfat ca sunt disperata si nu stiu cum sa rezolv problema
3 comentarii
0
22-11-2007, ora 00:00
esther
Nu este medic/terapeut
esther
Cunosc povestea.Si cu fiica mea am avut aceeasi problema pana acum cateva zile.La 2 ani si 4 luni inca mai face in pampers, insa acum numai noaptea sau cand plecam de acasa.Solutia pe care am gasit-o a fost f simpla.Am cumparat un colacel confortabil de Wc pt copii pe care am lipit abtipilduri cu papusa ei preferata(Hallo Kitty).S-a adaptat situatiei neasteptat de bine.Niciodata nu am vazut-o asa de fericita ca merge la toaleta.Aceasta a fost solutia in cazul fiicei mele, dar ai putea incerca si tu aceasta idee
0
22-11-2007, ora 00:00
qwer
Nu este medic/terapeut
qwer
multumesc esther pentru idee, dar am incercat-o si pe aceasta.acasa mai tine dar la gradinita.din pacate nu are nici un program fix ca sa o pot urmari.cateodata face 1-2 ori pe zi alteori la 2 zile.
0
23-11-2007, ora 00:00
esther
Nu este medic/terapeut
esther
Da, cred ca problema este ca nu spune inainte ca are nevoie la wc.Am inteles ca o urmaresti ca sa prinzi momentul ca are nevoie de pipi sau KK.Cred ca la partea asta trebuie lucrat.Nu stiu daca ai incercat, dar foloseste si metoda de rasplata daca te anunta inainta sa faca pipi.Da-i ciocolata sau fructul preferat daca spune ca vrea la toaleta si asigur-o ca de fiecare data cand spune ca are nevoie primeste ceva.Ar fi bine sa sistezi dulciurile inafara situatiei in care spune ca vrea sa faca pipi sau kk.Poate ca nu este cea mai buna metoda, dar daca functioneaza te poti gandi mai tarziu cum sa o dezveti de metoda rasplatitului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme cu mersul la toaleta la prescolari
  •