Inflamația, iritația generalizată a mucoaselor

17-05-2023
Stanci
Nu este medic/terapeut
Stanci
Buna ziua,

Exista vreo boală anume legata de iritația, inflamația mucoaselor din tot corpul?
De 8 ani sufăr de dureri in tot corpul, am fost la foarte mulți medici în diverse specialități, am cheltuit o avere și eu sunt in aceiași stare.
La fel este și mama.
Mama are 72 de ani eu am 44.

Am exclus cancerul, bolile autoimune și alergiile.

Prima data au început durerile de gingii de la măsele. Mi-am spus că e de la problemele dentare.
Apoi secreții nazale și polipi pe care i-am operat de 2 ori. Mi s-a spus că recidivează alergic. Mi-am făcut panelul respirator alergic și a ieșit negativ peste tot. Nici urmă de alergii.

Apoi dureri mari in gât care propagă și în ureche.
M-am operat la amigdale cu criptoliza laser. Dar simptomele persistă de 8 ani.
Am căutat microbi. Mama are bronșectazie și m-am gândit că am luat microbi de la ea. Am fost la Matei Balș. Nu au găsit nimic. Pulmonar mi-am făcut raze și tomograf. Nu am nimic, nici bronșectazie, sunt in regula.

Un medic ORL-ist mi-a spus că este o mutație genetică a mucoaselor in gât. De ani de zile nu pot bea apa nici măcar la temperatura camerei, ci doar încălzită.
Exudatele faringiana, secreții nazale.nici un microb. Am căutat fungi, bacterii pe mucoase. Nimic.

Apoi au dat-o pe reflux gastro esofagian. Am refux și o hernie hiatală dar minora, nu e de operat. Am tratat și tratez refluxul.
Apoi dureri și arsuri la colon și rect. Mi s-a pus diagnosticul de colon iritabil pe sistem nervos. Am făcut tratament și fac in continuare.
Mi s-au prescris și medicamente de liniștire pentru sistemul nervos. Le-am luat și le iau mereu.
Am senzația că irită și ele, când le iau mă arde mai rău colonul și hemoroizii, fisura anală.
Am tratat și tratez hemoroizii.

Am făcut tot ce a fost posibil. Chiar nu mai știu unde să merg și ce să fac.
In ciuda tuturor tratamentelor am același dureri mari in gât (câteodată nu mai pot înghiți alimente de durere) și în urechi, secreții nazale mereu care curg in gât, tuse, dureri de colon și rect de nici nu mai pot sta pe scaun.

Este vreo boală aceasta inflamație, iritație a mucoaselor din tot corpul? Poate fi un microb (fungi, bacterii) neidentificat de mijloacele actuale de analiza? Mama a locuit în mediu cu mucegai și a avut răceli grave, pneumonii, pleurezii in urma căreia are focare de bronșectazii bilaterale. Și are același simptome. Dureri in tot corpul.
Deci tot tractul digestiv este inflamat, doare.

Poate fi de la tratamente? Mâncare? Cafea?
Nu consum alcool, nu fumez.
Tratament iau de colon iritabil, de hemoroizi și de liniștire pentru sistemul nervos.

Vă mulțumesc!
3 comentarii
0
18-05-2023, ora 01:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi de la tratamente. Am avut si eu. A durat cativa ani.
0
18-05-2023, ora 13:23
Stanci
Nu este medic/terapeut
Stanci
Mulțumesc!
Ai făcut ceva anume ca sa scapi de dureri?

Tratament iau pentru colon iritabil, hemoroizi și pentru liniștirea sistemului nervos deoarece mi s-a spus că stressul agravează simptomele colonului iritabil.

Și pentru refluxul gastroesofagian.

Cum ai scăpat de sindromul de gura care arde și dureri intense in gat?
0
18-05-2023, ora 17:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu am facut nimic. Au trecut de la sine. Am avut sindromul de gura care arde. Am fost la multi doctori dar nu m-au ajutat cu nimic. Incecati gelul de salvie de la plafar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: afectiunile cutanate si de mucoasa