intrerupere tratament montelukast

09-12-2013
pipas adrian
Nu este medic/terapeut
pipas adrian
Buna ziua as dori sa-mi spune-ti parerea dv. Baietelul meu in varsta de patru ani primeste tratament cu aceasta substanta de doi ani, acum are somnul agitat de la o vreme iar parera medicului pediatru este sa oprim administrarea, dupa atata timp nu stiu cum are sa reactioneze. Va multumesc
4 comentarii
0
09-12-2013, ora 18:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce diagnostic are copilul, pentru ce boala ia medicamentul ? Ii dai Montelukast sau Singulaire ? Daca ai schimbat, de cat timp ii dai Montelukast si in ce doza ? mai ia si alte medicamente ?
0
09-12-2013, ora 20:38
pipas adrian
Nu este medic/terapeut
pipas adrian
Este diagnosticat cu bronsita astmatica, 6 luni a luat singulaire pe urma am schimbat cu montelukast adica ia montelucast de 14 luni, mai primeste si sirop Aerius, montelukast 4 mg ; aerius 5 mg/zi ; (ventolin 2x2 puf si flixotide 1ml+1ml ser fiziologic dar astea le dam doar la nevoie)
0
10-12-2013, ora 22:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Puteti opri administrarea, faceti cum spune pediatrul, dar atentie la orice raceala, expunere la frig/alergeni. Controale periodice la pediatru/ alergolog, incepeti o medicatie de imunostimulare recomandata de acestia si orientati-va spre terapiile naturiste ale astmului bronsic la copil.
0
11-12-2013, ora 06:08
pipas adrian
Nu este medic/terapeut
pipas adrian
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor și sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în același pat cu bebelușul?
  • Siguranța copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt și mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoși
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.