Junghi intercostal

21-10-2008
Aristotela
Nu este medic/terapeut
Aristotela
Fetita mea de 8 ani prezinta durere pe partea dreapta putin sub subsuara. Durerea este persistenta. A mai avut asemenea dureri si i-au trecut in cateva zile, nu am crezut ca este grav si nu am mers la medic, am dat vina pe raceala; asta fiind acun cateva saptamani. Acum i-a aparut din nou durerea si de ceasta data e putin racita.
S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?
Vreau sa stiu cum pot sa ii calmez durerea.
De multe ori ocolesc sa merg la medic pentru raceli usoare, vreau ca sistemul ei imunitar sa lupte singur cu boala.
Va multumesc.
18 comentarii
0
21-10-2008, ora 13:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie dusa la medicul de familie pentru a fi examinata si ascultata la plamani.Cand e o simpla roseata in gat fara febra sau altceva, hai ca o mai tii acasa fara nimic; dar o durere toracica la un copil de 8 ani racit trebuie analizata de medic.
0
22-10-2008, ora 20:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi o nevralgie intercostala, insa in acelasi timp un junghi intercostal insotit de febra poate semnifica un inceput de pneumonie; poate fi necesara o radiografie toracica.
0
03-11-2008, ora 11:05
viorel2009
Nu este medic/terapeut
viorel2009
Am si eu o problema. Pentru inceput tin sa precizez ca am din nastere Maladie Lobstein ( osteogeneza imperfecta ) care s-a mai ameliorat ( am 30 de ani ). De o saptamana am inceput sa tusesc, la inceput tusea fiind uscata, chinuitoare, ma gadila pe gat pana imi lacrima ochiul. Apoi sa inceput sa rupa, am luat un sirop numit Stodal si niste pastile Trachisept. Problema este a ca aseara am tusit odata probabil mai tare si am simtit la o coasta ceva, o durere ( pe partea dreapta mai jos cu o palma de subrat ). SI acum ma doare la anumite miscari, mai ales cand merg si anume atunci cand ridic piciorul drept... Mai ma doare cand tusesc, nici nu stiu ce sa fac sa numai tusesc, cand respir nu ma doare... Sa fie o fractura de coasta? Ma gandesc ca la boala mea orice e posibil... Sau e un junghi intercostal? Exista vreo diferenta de durere intre acestea sau doare la fel? Ce pot sa fac? Multumesc mult, numai sunt bun de nimic de aseara, am intrat in panica.
0
08-11-2008, ora 07:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In cazul dvs.o radiografie toracica este cel mai sigur test de diagnostic. Daca e fractura costala, de obicei durerile apar si in inspir, dar emai precaut sa faceti un Rx toracic.
0
25-12-2008, ora 20:18
roxana_gfgt
Nu este medic/terapeut
roxana_gfgt
Buna,
Ma supara foarte tare un junghi intercostal pe partea stanga (de la stomac pana la clavicula).De cand eram mica.Am fost la doctor, m-am internat pentru a face toate analizele (la plamani, inima, stomac, ficat, ovare, sange, urina etc).Nu a iesit nimic.Nu e zona zoster pentru ca nu a erupt.Diagnosticul a fost mialgie intercostala.
Durerea e intensa si vie si apare din cand in cand.Ce mai poate fi?
Poate cineva sa faca un comentariu ?
Multumesc.
0
30-12-2008, ora 06:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In durerile nevralgice se poate folosi Gabagamma sau Lyrica daca durerea persista sau este frecventa ca aparitie.
0
26-08-2010, ora 05:46
brunezikatm
Nu este medic/terapeut
brunezikatm
buna, de cateva saptamani vreo 2 sau 3 simt niste intepaturi in zona plamanilor, cateodata in partea stanga simtind o durere mai intensa, nu reusesc sa imi dau seama daca e din cauza plamanilor sau o raceala intercostala, mentionez ca in tot timpul acesta am fost cam racita si sunt si fumatoare.intepaturile nu dureaza mai mult de cateva secunde si nu simt nici o alta durere, as vrea parerea dvs pentru ca eu momentan nu sunt in tara si nu am cum sa imi fac analizele
0
26-08-2010, ora 05:47
brunezikatm
Nu este medic/terapeut
brunezikatm
am uitat sa precizez ca uneori intepaturile apar si cand inspir sau stau intr-o pozitie incomoda
0
26-08-2010, ora 07:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai probabil este o nevralgie intercostala. Daca nu cedeaza la antiinflamatorii gen Nurofen plus Milgamma 3 cp pe zi, atunci, avand in vedere ca nu puteti face o radiografie toracica, pentru a rezolva o posibila infectie respiratorie, luati Azitromicina 500 mg pe zi, 3 zile. Daca durerea apare la efort atunci e bine de facut si o electrocardiograma.
0
27-08-2010, ora 02:38
brunezikatm
Nu este medic/terapeut
brunezikatm
durerea nu apare la efort, fac sport in fiecare zi cate 2 ore si nu am simtit nimic pana akma, inseamna ca nu prea am motive de ingrijorare
0
22-10-2010, ora 01:47
Ramona1230
Nu este medic/terapeut
Ramona1230
vreau sa imi spuna si mie cineva ce am. iesisem odata afara pe o vreme rece si ploioasa si mestecam guma foarte mentolata, si am tras aer rece pe gura si deodata am simtit parca mia pocnit ceva in piept in zona inimi iar din momentul ala incepuse sa ma doara foarte puternic, o zi incotinu ma durut iar acuma ma intapa .Cred ca am o luna de cand am aceasta problema nu este seara in care nu sa ma intepe in partea inimi.ce se intampla ?
0
22-10-2010, ora 19:19
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este posibil sa fie o nevralgie intercostala si daca nu cedeaza cu Nurofen si B-complex e bine de facut o radiografie toracica.
0
20-11-2010, ora 11:46
geanyn
Nu este medic/terapeut
geanyn
Buna ziua! De aproximativ doua luni am dureri in partea stanga, uneori durerile sunt mai pronuntate la nivelul sanului, alteori se simt durerea in axila si in partea omoplatului stang. Am svut momente cand am siimtit furnicaturi ale partei stangi, de multe ori parca ma tine la respirat si simt o apasare in piept.
Am fost la cardiolog crezand ca am probleme cardiace dar nu mi s-a gasit nimic specific. Mentionez ca la varsta de 8 ani am fost operata la vertebra C7, fiindu-mi inlocuita ; fiind prea mica nu imi amintesc diagnosticul poate sa fie si aceasta una din cauze ? Astep un raspuns, VA MULTUMES !
0
22-12-2010, ora 07:57
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar fi util de facut un RMN al coloanei cervico-dorsale pentru a se vedea daca este vre-o leziune care comprima pe nervii din zona respectiva. Intre timp luati un antiinflamator si Milgamma.
0
07-01-2011, ora 20:51
StanDecan
Nu este medic/terapeut
StanDecan
Buna ziua am 19 ani si de ceva timp am o stare de discomfort pe omoplatul drept, niste furnicaturi tot in acea zona si o durere care e mai intensa dimineata in piept tot pe partea dreapta, sunt fumator de un an de zile, e cazul sa merg la medic urgent ? Multumesc !
0
16-01-2011, ora 18:02
Cristi1970
Nu este medic/terapeut
Cristi1970
Am si eu o neliniste. De curand, la o simpla palpare, am observat ca am o coasta dreapta, aflata imediat sub sanul drept, mai pronuntata decat cea din partea stanga. Mentionez ca nu ma doare nimic, dar faptul ca se simte mai pronuntat m-a speriat. Nu este nodul, este clar coasta, se simte la cea mai mica apasare pe toata lungimea acesteia, in schimb aceeasi coasta de pe partea stanga, nu se simte imediat la palpare. In oglinda nu se vede nimic pronuntat, doar la apasare se simte mai repede coasta dreapta decat coasta stanga. Ar trebui sa-mi fac griji, mai ales ca nu am alte probleme, nu am dureri sau junghiuri si nici nu ma incomodeaza la mers ori respirat? Va multumesc si va rog un raspuns.
0
21-02-2011, ora 20:50
rey andrei
Nu este medic/terapeut
rey andrei
buna ! am si eu o durere in partea stanga. mai exact in zona coastelor. initial am crezut ca e o intindere musculara...din cauza sportlui.dar faza e ca ma tine de 2 luni incontinuu.durerea vine in valuri.sau cand incordez partea stanga.. ma puteti ajuta si pe mine? Va multumesc !
0
23-09-2011, ora 22:38
nadina_1999
Nu este medic/terapeut
nadina_1999
buna seara,
fetita mea de 7 ani de ceva vreme se plange ca o doare in partea stanga, in dreptul inimii mai ales cand alearga sau merge mai repede.
credeti ca are ceva la inima?
uneori tot la efort arata spre ficat ca o doare.
care este cauza...multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: