Leziune bucala care nu trece, posibil cancer bucal?

08-10-2020
Anca108
Nu este medic/terapeut
Anca108
Bunica mea are o afectiune, leziune in gura care nu se vindecă de ceva vreme, nu i-am dat prea multa importanta crezand ca e o simpla infectie cauzată de un rest de masea ramas acolo, dar de ceva vreme are si dificultăți de vorbire. Vorbeste destul de greu si cumva pe nas. I se mai intampla un lucru ciudat - dupa ce mananca sau bea apa, dupa aprox jumatate de ora, are senzatia de a-si sufla nasul si elimina mancarea sau apa pe nas. Am căutat despre aceasta reactie, dar nu am gasit nicio informatie... ma puteti ajuta? Imi este foarte foarte teama de cancer bucal si sper ca cineva sa-mi poată spuna ca nu este asta.. sau ca sunt alte boli, mai putin grave, cu aceleasi simptome. Bunica mea are 86 de ani si o mie de alte boli, e cardiaca.. mi-e teama ca nu ar rezista tratamentului pt cancer. Mentionez ca nu are dureri, nu a slabit, mananca, are pofta de mâncare..astea ar trebui sa fie semne bune. Pe de alta parte, a avut si un episod de sangerare de la masea, gingie.. a fost acum cateva luni, a fost destul de abundenta sangerarea si asa din senin.. stiu ca asta nu e bine. Va multumesc mult de tot pt ajutor!
4 comentarii
0
08-10-2020, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu exista alta cale de a afla cauza problemelor decât consult la stomatolog și orl
0
08-10-2020, ora 13:47
Anca108
Nu este medic/terapeut
Anca108
Multumesc frumos! Dar mi-ati putea spune ce ar putea cauza eliminarea mancarii si a apei pe nas? Unde ramane blocata timp de zeci fe minute mancarea pe care o elimina apoi pe nas? Multumesc inca o data. Da, vom merge la consult cu siguranta. Insa aveam nevoie sa aud pareri inainite pt a ma liniști putin pana atunci.
0
08-10-2020, ora 14:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe Esofag
0
08-10-2020, ora 15:34
Anca108
Nu este medic/terapeut
Anca108
Multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: leziunile bucale