Limba tăiată la copil 2 ani din cauza unei căzături

11-08-2021
Larisa19/
Nu este medic/terapeut
Larisa19/
Buna ziua,
Copilul a căzut ieri pe la prânz si si-a tăiat limba cu dinții. Rana este ovala are circa 2cm, dar nu știu cat de adânca, nu este tăiată total sau despicate. Astăzi, la 24 h după incident, o parte este desprinsa si are pe margine un țesut mi albicios, puțin umflata si mai roșie in jurul rănii.
Am fapt la urgente/spital Curtea de Arges, m-au trimis la Pitești, iar de aici către București, deoarece ei nu fac anestezie la copii sub 3 ani. Eu vroiam s a-mi se dea niște sfaturi/ indicații cum sa îngrijesc in mod corespunzător rana, deoarece nici eu, nici soțul nu suntem de acord cu anestezia totala la un copil asa mic.
Va rog din suflet, ajutați-ma, spuneti-mi cum sa ii îngrijesc rana, ce pot cumpara de la farmacie.
I-am dat antiinflamatoare Panadol si Nurofen pediatric, alternativ la 4 ore si i-am dat pe rama cu albastru de metil ( la indicațiile farmacistei) deși scrie uz extern pe cutie. Ii dau mâncare cu siringa si reușește, nu întodeauna, sa sugă la san.
Ma puteti informa corespunzător, va rog frumos? Va mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: