Limfadenopatie că reacție după ROR

18-09-2018
Alionaceapoi
Nu este medic/terapeut
Alionaceapoi
Bună ziua. Fetiței mele de doi ani și două luni i s-a administrat vaccinul Priorix pentru ROR. In a opta zi a avut subfebrilitate (37, 1) o zi, seara i-am găsi doi ganglioni cervicali măriți, pe ambele părți. Peste trei zile încă vrio 5 in vecinătate. Ei sunt indolori, nu sunt roșii. Au văzut-o astăzi medicul pediatru, medicul infecționist și inclusiv sora medicala de la centrul privat unde am făcut vaccinul, toți au zis că este vorba de reacție de la vaccin și o să treacă. Aș dori să mai aflu și alte păreri dacă se poate, inclusiv de la medici, sau mămici care s-au confruntat anume cu reacție după vaccinul ROR. In cat timp a trecut, dacă au fost indicate și analize, tratamente? Va mulțumesc pentru orice răspuns, sunt foarte îngrijorată!
2 comentarii
0
26-10-2018, ora 15:52
george 4
Nu este medic/terapeut
george 4
buna seara..legat de vaccin.ROR.i am facut baiatului de un an..acum 10 zile..medicul.mi a spus ca nu sunt reactii adverse..dupa sase zile ne trezim cu o temperatura de 40.3..i am administrat Panadol.sase ml la patru ore..asta se intampla vineri seara...a scazut ff putin.sambata..i am adm..un supozitor.novocalmin..dupa care a inceput sa aiba scaune moi..apoase..a continuat sa aiba temperatura..38..6...duminica am fost la urgenta spital pediatrie Ploiesti..am asteptat 3.4 ore sa intram erau f multi.copiii..cu varsaturi etc...o doctoritain varsta..una singura..care, a facut totul fugitiv..fara un dialog...i a administrat un fenobarbital nospa si algocalmin..toate injectab...plus o reteta..i am cumparat reteta am ajuns acasa...temperatura i a disparut...luni am plecat spre Buc..eram intr o vacanta in Ploiesti...luni a continuat cu temperatura..i am adm..5mil de nurofen...a fost mai eficient..i a scazut temp...dar i a aparut pe corp o iritatie..in zona capului..gat..spate..si burtica...am crezut ca este de la antibiotic..o reactie..marti am plecat spre BUDIMEX..AM AJUNS..asteptau vreo 20 copiii era nebunie..am completat fisa..cu reactie la antibiotic...ne au bagat primii..la prima vedere..dupa explicatiile date de noi..fara un consult..au decis ca nu este o urgenta..si ne au trim la Matei Bals..la boli infectioase..am ajuns acolo doct..f dragute..ne au bagat intr un cabinet...si i am exp parcursul..aici ne au dat o alta reteta..contestand tratamentul aplicat la Ploiesti..nu era necesar...in fine...ne au spus sa tinem un regim..au spus ca poate fi o reactie si la vaccin dar..nu au pus un diagnostic..au fost evazive..aici alta reteta...dar am decis sa nu i mai dam nimic...am uitat sa mentionez..in momentul cand au aparut reactiile pe corp i am dat Zirtec..pentru alergii..5picaturi..cu care am continuat..si vitamina C.prin urmare...reactii la vaccin...temperatura..si reactii pe corp...si..lipsa de profesionalism din partea doct
0
01-09-2023, ora 21:48
dana2222
Nu este medic/terapeut
dana2222
Bună seara.la.fel.am pățit și eu cu fetita după prima doza de ROR.Plus o limfoadenopatie laterocerciala care nu mai trece de 3 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O a treia doză de vaccin ROR ar putea fi necesară în cazul unei epidemii de oreion
  • S-au descoperit noi beneficii ale vaccinului antirujeolic
  • Vaccinul ROR ar putea oferi protecție împotriva COVID-19
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  • Vaccinul ROR reduce utilizarea tratamentelor cu antibiotice la copii (studiu norvegian)
  •