Lyrica

19-02-2017
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Buna ziua. Am citit in prospectul lyrica cum ca ar duce la pierderea vederii. Mentionez ca am inceput tratamentul la indicatia unui neurolog, pentru nevralgie de glosofaringian. Iau o pastila de 75 mg/zi. Va rog sa imi spuneti cit de mare este riscul de pierdere al vederii tinind cont ca reactia este trecuta la reactii adverse rare. 1 la 1000 de pacienti. Deci destul de grav presupun. Multumesc
6 comentarii
0
20-02-2017, ora 13:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este o contradictie in ceea ce scrieti: "reactia este trecuta la reactii adverse rare. 1 la 1000 de pacienti. Deci destul de grav" daca este foarte rar atunci nu poate fi o problema grava.
eu prescriu acest medicament aproape zilnic (cateodata chiar si in doze mari: 2x300mg), destul de des sunt pacientii care acuza probleme vizuale: vedere incetosata, dureri de ochi, vedere dubla etc, sunt multi la care reactiile adverse sunt insuportabile, insa pana acum nu am vazut niciunul orbit de acest medicament (sper sa nici nu vad) - insa intradevar sta in prospect.
0
20-02-2017, ora 13:54
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Contradictie sau nu, simplu fapt ca poate duce la pierderea vederii este grav nu? Si faptul ca dvs prescrieti, dar nu ati intilnit cazuri este un raspuns pt mine, chiar daca nu cunosc calitatea dvs.
0
20-02-2017, ora 14:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
va dau un exemplu simplu de inteles: daca un meteorit nimereste capul Dvs atunci este o problema grava, insa in ansamblu, calculand sansele acestui eveniment, problema: "meteoritii omoara oamenii" nu este grava.
daca Dvs sunteti acel pacient 1 din 10.000 care pierde vederea atunci evident pentru Dvs este o problema majora, sansele insa nu sunt semnificative ( nici nule). daca medicamnetul poate fi cumparat in toata lumea atunci problemele majore trebuie sa fie rare.
insa cel mai bine ar fi sa intrebati neurologul care v-a prescris medicamentul, el trebuie sa analizeze gravitatea problemei.
P.S.: eu sunt chirurg ortoped si precriu medicamentul pentru cervicobrahialgie si lumboischialgii cronice
0
20-02-2017, ora 14:43
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Daca am intrebat pe forum, inseamna ca am avut o problema de clarificat. Este un forum medical si nu de astrologie, mai exact subiectul de efecte adverse la medicamente. Daca doream sa intreb neurologul sa- mi cuantifice riscul nu intrebam pe forum. Daca prescrieti medicamentul si nu ati intilnit reactia adversa care ma nelinistete, este un raspuns suficient pentru mine. Ca si ortoped, care prescrie medicamentul, banuiesc ca aveti expertiza sa raspundeti intrebarii mele. Multumesc
1
20-02-2017, ora 15:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate Dvs nu intelegeti despre ce este vorba
neurologul Dvs este SINGURUL care poate sa cuantifice corect daca riscul acesta de 1/10.000 de a avea probleme vizuale majore compenseaza efectele benefice ale medicamentului. absolut nimeni pe acest forum nu poate sa va dea un raspuns mai corect ca el, pentru ca noi nu avem sansa de a cunoaste toate detaliile. noi va putem sa relatam despre experienta noastra insa din moment ce fiecare pacient trebuie individual tratat, nu exista garantie ca ceea ce a functionat la 9999 de pacienti v-a functiona si la Dvs.
0
20-02-2017, ora 15:49
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Domnule. Am vrut un raspuns pe forum, nu variatiuni pe aceeasi tema sau trimiteri la neurolog. Din multitudinea de cuvinte incerc sa extrag un raspuns la intrebarea mea. Inteleg ca prescrieti frecvent medicamentul, dar nu ati intilnit efectul advers mentionat de mine. Asta este tot ce ma intereseaza. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.