Masturbarea... pot sa apara probleme de sanatate?

04-12-2011
bogdanandrey2
Nu este medic/terapeut
bogdanandrey2
Buna! Am 16 ani si de la varsta de 12 ani practic masturbarea. Uneori o practicam chiar si de 2-4 ori pe zi. Pot aparea probleme de sanatate din aceasta cauza? Ar fi putut aparea deja sau ar aparea daca as continua in ritmul asta?
6 comentarii
0
13-05-2012, ora 01:28
XwiZzarD
Nu este medic/terapeut
XwiZzarD
Frate eu fac 14 ani numai stiu decand ma masturbez asta nu conteaza hai sa-ti zic ceva masturbarea duce la homosexualitate iti scade durata de ejacularea si poti ramane si impotent si poti ramane marcat asa...vrei sa mai vorbim uite id meu de messenger cosmintiger
0
27-02-2013, ora 23:22
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
@XwiZzarD - Se vede ca ai 14 ani, habar n-ai ce vorbesti. Masturbarea nu duce la nici o homosexualitate, e problema fiecaruia daca are o viata sociala construita astfel incat sa ai parte si de sex.
0
26-09-2013, ora 16:37
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Daca te masturbezi te imbolnavesti. Ceea ce e facut in exces dauneaza organismului.
0
18-10-2013, ora 16:42
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Chiar ca @XwiZzarD se vede ca ai 14 ani, nu cred ca vor aparea probleme de sanatate din cauza masturbarii, acum ca incerci sa te masturbezi de 2-4 ori pe zi incearca sa folosesti un lubrifiant sa nu te iriti.
pentru vladut23
Cum sa te imbolnavesti daca te masturbezi, este ceva normal daca nu ai o viata sexuala activa.
0
09-11-2014, ora 04:58
doctorandus
Nu este medic/terapeut
doctorandus
Consensul medicilor si al psihologilor este ca masturbarea este un obicei perfect normal si sanatos. Despre asta poti citi pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
1
02-07-2021, ora 21:46
Medicool
Nu este medic/terapeut
Medicool
Oameni dragi, nu vreau sa sperii pe nimeni pe aici insa va marturisesc adevarul gol golut. Cu masturbarea (mai ales la barbati) nu e de gluma. Am avut o cunostinta foarte apropiata care s-a luptat cu viciul asta. Este vorba despre un baiat obisnuit care ducea o viata cat se poate de sanatoasa, insa era dependent de obiceiul asta. Cu anii a ajuns sa-mi spuna ca are probleme grave de sanatate: oasele si muschii praf, oboseala cronica si ceva afectiuni neurologice. Cand imi zicea lucrurile astea nu avea nici 25 de ani.. Trageti voi concluziile... mai bine luati aminte la greselile altora decat sa ajungeti legume
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri despre masturbare
  •