nu cresc in inaltime
buna ziua, am 13 ani si 1, 5 metri inaltime. Am fost la parhon dar doctorul mia spus ca am pubertate intarziata
dar mie mi-au aparut cateva semne ale pubertatii pana acum
va rog sa ma ajutati cu niste sugestii, pentru ca nu stiu ce sa mai fac
toti copii din clasa mea au peste 160 inaltime
singurul lucru anormal la toate investigatiile care le-am facut a fost varsta osoasa a mainii stangi cu 2 ani mai mica decat ar trebui
dar mie mi-au aparut cateva semne ale pubertatii pana acum
va rog sa ma ajutati cu niste sugestii, pentru ca nu stiu ce sa mai fac
toti copii din clasa mea au peste 160 inaltime
singurul lucru anormal la toate investigatiile care le-am facut a fost varsta osoasa a mainii stangi cu 2 ani mai mica decat ar trebui
4 comentarii
Ai fost la Parhon, la Bucuresti ? La ce doctor?
am fost la doctora iuliana gherlan, iar raspunsul final a fost ca am pubertate intarziata
Buna,
Răspund aici unui comentariu vazut la un baiat care in 2013 avea 13 ani (bacaubacau).
La acel moment ai spus ca fusesei la Parhon si ti s-a recomandat sa aștepți, deoarece e vorba de o pubertate întârziată.
Eu am fost internata saptamana trecută cu fetița mea de 5 ani si am facut ultimul test cu stimulare la insulina in care s-a observat ca produce prea putin hormon de creștere. Acum 9 luni, la testul cu stimulare la clonidina s-a observat un deficit de hormon de creștere, însa mai crescut decat acum.
Ni s-a recomandat tratamentul cu hormon de creștere de către același medic la care ai fost si tu. Eu am încrederea in dna doctor, însa am o strângere de inima in privința tratamentului.
Voiam sa te intreb daca ai așteptat sa crești sau pe parcursul celor 4 ani care au trecut s-a schimbat decizia medicului. In principiu as fi fost interesată de cum a evoluat la tine creșterea in ultimii 4 ani.
Sper sa vezi acest mesaj si sa îmi scrii.
Mulțumesc!
Răspund aici unui comentariu vazut la un baiat care in 2013 avea 13 ani (bacaubacau).
La acel moment ai spus ca fusesei la Parhon si ti s-a recomandat sa aștepți, deoarece e vorba de o pubertate întârziată.
Eu am fost internata saptamana trecută cu fetița mea de 5 ani si am facut ultimul test cu stimulare la insulina in care s-a observat ca produce prea putin hormon de creștere. Acum 9 luni, la testul cu stimulare la clonidina s-a observat un deficit de hormon de creștere, însa mai crescut decat acum.
Ni s-a recomandat tratamentul cu hormon de creștere de către același medic la care ai fost si tu. Eu am încrederea in dna doctor, însa am o strângere de inima in privința tratamentului.
Voiam sa te intreb daca ai așteptat sa crești sau pe parcursul celor 4 ani care au trecut s-a schimbat decizia medicului. In principiu as fi fost interesată de cum a evoluat la tine creșterea in ultimii 4 ani.
Sper sa vezi acest mesaj si sa îmi scrii.
Mulțumesc!
si eu am crescut tarziu dar nu m-am dus la medic din cauza asta. Stiam ca asa e in familie.
Si nici nu mi-am facut griji prea mari. Insa daca te fixezi pe asta ai putea intradevar sa ramai mai mic.
NU te poate ajuta nimeni in afara celui care-ti ia frica de asta. Problema e doar in psihicul tau si nu in hormoni.
Hormonii sunt si ei controlati de ceva si nu sefii corpului. Oamenii sunt diferiti. Unii cresc mai devreme, altii mai tarziu.
Si nici nu mi-am facut griji prea mari. Insa daca te fixezi pe asta ai putea intradevar sa ramai mai mic.
NU te poate ajuta nimeni in afara celui care-ti ia frica de asta. Problema e doar in psihicul tau si nu in hormoni.
Hormonii sunt si ei controlati de ceva si nu sefii corpului. Oamenii sunt diferiti. Unii cresc mai devreme, altii mai tarziu.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 30cresterea in inaltime
- 3Medicamente de crestere (in inaltime)
- 8crestere in inaltime
- 5sunt foarte scunda (1, 45 m), o sa mai cresc? ajutati-ma!
- 0Crestere in inaltime
- 5tratament pentru crestere
- 8probleme de crestere!
- 2cum sa mai cresc vreo cativa cm
- 3la 10 luni greutate si inaltme de 2 ani. problema?
- 3inaltimea mea este de 163 de cm
- 4cresterea in inaltime
- 2Cresterea in inaltime
- 2N-am mai crescut in inaltime. :(
- 6probleme de crestere :(
- 1fata mea creste prea repede in inatime
- 1Pareri despre inaltimea mea, mai pot creste?
- 1Cum sa cresc 15 cm
- 1Penis nedezvoltat
Mai multe informații despre: Pubertatea intarziata la baieti cresterea in inaltime
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
