nu mananca gatit, copil 3 ani

21-06-2007
ilina
Nu este medic/terapeut
ilina
Baietelul meu refuza mancarea gatita. Prefera laptele, iaurt, branza s, cereale, si tot timpul avem probleme cu constipatia.A preferat sa stea flamand ca sa nu manance ciorba.Greutatea sta bine, 19 kg la 3 ani
4 comentarii
0
12-11-2007, ora 00:00
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
buna ilina, parerea mea este sa incerci zi de zi sa-i dai cate putina ciorba, dar majoritatea copiilor nu le place condimentat sau acrita mancarea cu bors de exemplu.Si nu uita caci nici noi nu mancam aproape orice, cu timpul isi va reveni, doar nu trebuie presat copilul tot timpul.Incearca sa-l atragi cumva, de exemplu fa ca ora mesei sa devina interesanta, adica faci lingurita sa para o nava spatiala si il pacalesti cu timpul.E parerea mea de mamica.Bafta.
0
10-02-2009, ora 11:16
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
ma inscriu si eu la aceasta categorie.De cand nu mai mananca mancare gatita?Al meu are 2 ani si o luna si de la un an si o luna nu a mai pus gura pe mancare gatita, am incercat orice metoda dar nu merge, i-am facut numeroase analize si am consultat multi medici si nimic.Nu vad nici o iesire din situatie.Si eu ma intreb cum se ingrasa.Al tau e chiar dolofan.Mentionez ca pana la un an a mancat orice mancare.Suint disperata
0
24-02-2009, ora 22:03
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
o sa-ti dau o idee...si acum mi-aduc aminte de cosmarul pe care l-am trait in urma cu 3 ani...fiica mea nu vroia mancare gatita si basta!!!.cine spune..lasa-i sa moara de foame cateva ore ca dupa aia mananca si pietre se cam inseala sau are o inima mai dura...eu n-o am asa ca am incercat sa-i dau ciorbele in fel si chip doar, doar o manca ceva...i-am dat si amestecata cu banana, deoarece ii placeau bananele...a mers bine cam o saptamana, dar cand i-am redus banana in ciorba s-a terminat minunea...pana la urma mi-am dat seama...ii placea ciorba mai rece si cu mult iaurt in ea.sincer...am incercat si i-am bagat in ciorba si un pliculetz de ceai de care ii placea ei, dar asta nu prea a mers decat o zi...i-as fi bagat si inghetata daca stiam ca asa mananca...acum nu mai am probleme, dar in continuare, dupa 3 ani vrea ciorba acrita cu lamaie, iaurt si neaparat calie spre rece.incearca si paseaza-i legumele sa nu le vada...pune-i lapte sau iaurt in ea, dai-o mai rece sau mai calda, depinde cum stii tu ca ar prefera-o.pune deasupra niste cereale nestle(2-3 boabe rotunde)si spune-i ca trebuie sa le prindeti ca sa nu se inece...asta merge daca ii plac cerealele...sper ca te-am ajutat cat de cat...daca mananca, da-mi un mesaj.sunt tare curioasa
0
19-11-2012, ora 14:58
dani_c
Nu este medic/terapeut
dani_c
Aceeasi problema o am si eu cu fetita de 2 ani si 1 luna, nu vrea sa manance cu lingurita mancare gatita si nici fructe. Se hraneste doar cu lapte, iaurturi, cereale, cornuri, etc. Pentru doamnele natalia29 si ilina care au postat aici in 2009 va rog sa-mi spuneti cum ati rezolvat aceasta problema (rog mesaj).Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul