Parestezi, dureri de cap, tensiune, anxietate sau alt ceva ?

24-04-2022
Raulszk
Nu este medic/terapeut
Raulszk
Bună ziua ! Revin din nou pe acest site, de mai bine de 2 săptămâni, după ce termin munca la jumătate de ora de la intreruperea efortului am o vedere neclara, parestezi la ceafa, în creștetul capului. Țin sa menționez ca lucrez în aer liber mai mereu cu mult praf și toate cele ! În ultima săptămână observat ca fac mai mereu tensiune 140 cu 90, acum ceva seri în urma am făcut 150 cu 110 însoțite de niște dureri după cap și amețeli după care am ajuns la urgente ! Sunt în Germania, ei mi.au făcut analize de sânge care au spus ca sunt toate ok ! Țin sa menționez în unele zile am și dispnee presiune in piept parca ar fi un calvar mereu și mereu ! În România făcut CT cu substanta de contrast în special zona toracica și ei la fel au spus ca este totul bine și normal, plus 2 CT-uri la cap ultimul dintre ele în luna decembrie iar unul în luna august 2021 cel pentru zona toracica este făcut recent în martie ! Cat timp fac efort nu am nici un fel de treaba, cum închei activitățile apar toate aceste stări insuportabile uneori ! Are cineva idee dacă am ceva probleme în zona capului ? Durere ușoară dar apăsătoare la ceafa, uneori mai mult pe partea dreapta din spate ! Sunt și momente când nu pot sa dorm sau doar atipesc și tresar brusc cu mâinile foarte amorțite și un tremor la nivelul toracelui ! Un sfat de la cineva ? Am doar 25 de ani, un metru și 90 și greutate 88 kg. Sa fie din cauza anxietati ?
1 comentarii
1
24-04-2022, ora 07:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Somatizari de anxietate. Faceti tratament cu antidepresiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: efortul fizic profesional

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efortul fizic profesional
  •