Parvoviroza la pui de golden

22-10-2022
Ionut024
Nu este medic/terapeut
Ionut024
Salutare!
Am o catelusa, golden retriever, pe care am dus-o la monta si a dat nastere la 8 puiuti acum 7 saptamani.
Insa, in aceasta vara, am adus in curte un pui de caine bolnav in speranta de a il duce la veterinar si de a-l ajuta. La veterinar am aflat ca puiul respectiv avea parvoviroza si ca s-ar putea ca puii (inca nenascuti) ai catelusei mele sa ia virusul din curte.

Acum o saptamana am mers cu puii la veterinar pentru primul vaccin, iar doctorita ne-a recomandat ca prima oara sa facem un test de parvoviroza, desi niciun pui nu a prezentat simptomele bolii. Am facut testul si dupa 10-15 minute de asteptare cu greu se distingea linia care a aparut in dreptul virusului parvo. Deci testul a fost pozitiv, dar mi s-a parut ciudat ca a luat asa mult ca sa apara rezultatul, avand in vedere ca atunci cand i-am facut testul puiului strain in aceasta vara, rezultatul a aparut imediat si linia se distingea clar.

Doctorita ne-a spus ca nu ii poate vaccina (ar fi riscant) si ca fiecare puiut va avea virusul. De atunci puiutilor le-am dat vitamine, antibiotice timp de 3 zile si enteroguard timp de 3 zile, la recomandarea doamnei doctor. Niciunul dintre ei nu a avut simptome, iar doamna doctor a spus ca nu poate sa ii vaccineze decat peste 2 saptamani.

Ne recomandati sa asteptam 2 saptamani sau credeti ca ar putea fi vaccinati mai repede, avand in vedere ca ei au luat contact cu virusul in urma cu mai bine 7 zile?
Si cat timp traieste acest virus prin curte si pe suprafete? Pe net am gasit raspunsuri de la 6 luni pana la 6 ani.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.