Posibil papilom sau lobul amigdalian inflamat

14-05-2019
Stefan99
Nu este medic/terapeut
Stefan99
Buna ziua,

Am fost la un consult ORL iar din spusele doctorului Diagnosticul este de: "Alte rinite alergice - J30.3, Sept nazal deviat - J34.2, Alte boli ale faringelui - J39.2"

Din cate pot eu observa acesta mi-a scris la detalii: "Cracment laringian prezent ; fara adenite cervicale ; faringe fara congestie; amigdala dr. la polul superior aspect usor lobulat - posibil papilom sau lobul amigdalian inflamat de 3mm"

Acest consult a fost la inceputul lunii martie, iar de atunci am tinut tratament cu orofar timp de 2 saptamani care nu m-a ajutat foarte mult si albastru de metil pe care de 1 luna l-am folosit mai des. Acest lobul amigdalian inflamat s-a retras destul de mult zic eu si zic lobul amigdalian inflamat pentru ca papilom cred ca nu are cum sa fie avand in vedere ca papilomul este o tumoare benigna din cate mi-a spus doctorul sau din ce am citit pe internet si ma gandesc ca nu poate fii retras cu medicamente de genul.

Prima mea ingrijorare este ca de 2 saptamani, acest lobul a inceput sa se "sparga" si au aparut niste puncte albe pe el dupa ce s-a mai retras, acestea presupun a fii infectii. De cand au aparut aceste punctulete, am fost ragusit si am avut gatul iritat timp de 2-3 zile iar aceasta "durere" a fost mai rea dupa ce am baut un suc acidulat si rece precum Coca Cola, Sprite etc, sau am fumat. Dupa aceste chestii gatul mi se mai calma dupa vreo 30 de minute, dar in continuare a fost timp de 3 zile, o iritatie minora care nu m-a deranjat atat de rau, dar nici de ignorat nu puteam sa o ignor, cu alte cuvinte nu pot sa descriu aceasta "durere" nici macar ca la o mica raceala. Dupa aceste zile nu am mai avut nici un fel de iritatie sau raguseala, dar, iar cand acest lobul s-a mai "spart" si s-a mai retras si au aparut alte bubite albe, iritatia din gat aparea din nou si raguseala la fel. Am fost la medicul de familie iar acesta mi-a spus ca nu am motiv sa ma ingrijorez si mi-a prescris Decasept de luat in cazul in care aceasta iritatie reapare. Am inceput sa iau Decasept iar aceasta durere s-a dus relativ repede, intr-o zi nu am mai avut nici o problema.

A doua a mea ingrijorare este ca de 5 zile am inceput un tratament antialergic pentru Ambrozie si folosesc Staloral 604 Ambrozie de Initiere, iar din a 3 a zi de cand il folosesc partea din fata unde este acest lobul ( nu pe lobul ) s-a umflat. Nu ma doare, nu simt nimic, ma deranjeaza vizual doar cand ma uit in gat sau cand folosesc albastru de metil si faptul ca ma gandesc ca s-a mai intamplat ceva pe langa acest lobul.

Alte simptome nu prezint, poate doar o durere mica in jurul urechii stanga, durere destul de rara si senzatie de ameteala minora cand sunt obosit, si tin sa mentionez ca aceasta ameteala trece daca iau un calmant naturist.


Aveti aici niste poze atasate: https://imgur.com/a/rORJZud

PS: Albastrul din gura este albastrul de metil, iar tratamentul de ambrozie in dozaj mai mare inca nu a fost inceput, inca sunt la initiere, maine ar trebui sa incep dozajul mai mare.


Intrebarile mele sunt:

1. Cat de grava poate sa fie situatia in care ma aflu? Poate sa fie vorba de un cancer?
2. Aceasta zona din fata lobulului este datorata imunoterapiei (medicamentului pentru ambrozie) ? Pentru ca Doamna Doctor mi-a spus ca pot fii reactii alergice, precum umflarea gurii
3. Ce este de facut? Ce ma sfatuiti sa fac?
4 comentarii
1
14-05-2019, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu sunt motive de Ingrijorare..fiindca Ingrijorarea NU ajuta la nimic si nu vindeca
absolut toate suferintele tale legate de ORL sunt provocate de un reflux gastro eosfagian in somn, mai cu seama se intampla cand dormi pe partea dreapta..de aici si amigdala mai inflamata pe dreapta si acel Caseum in cripte
2. mai degraba iritatiei cu acidul gastric
3. consult la gastrologie
si citesti pe forum sutele de postari la acelas subiect..acolo o sa gasesti ce alimnte NU ai voie sa mai consumi
0
14-05-2019, ora 22:00
Stefan99
Nu este medic/terapeut
Stefan99
Va multumesc pentru raspuns, am o consultatie Vinerea asta la medicul ORL, si am sa vorbesc cu medicul de familie sa imi faca o trimitere catre gastrologie prin casa de sanatate sa vedem ce este de facut.

Numai bine!
0
16-05-2019, ora 00:46
Stefan99
Nu este medic/terapeut
Stefan99
Domnule Doctor, am uitat sa va intreb, aveti idee ce as putea lua pentru a stopa sau distruge aceasta inflamatie din zona tonsilei palatine? Si ce imi recomandati sa nu fac?
0
16-05-2019, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 regim alimentar fara alimente care irita mucoasa si produc reflux
2 antiacide la nevoie si la culcare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: papilomul amigdalian