Posibil spasm laringian ?

18-01-2020
LauriShan
Nu este medic/terapeut
LauriShan
Fetița 4 ani, de aproximativ 1 luna jumate se îneacă in somn noaptea. In urma unei răceli s-a declanșat... debut tuse productiva care a trecut după aprox 10 zile. A fost ok o săptămâna după care iar a revenit tusea productiva însoțită de muci. Din cauza tusei și a mucilor a avut 2 episoade de voma după ce a băut laptele înainte de culcare. Pana sa treacă “Raceala” a început ca din somn sa se înece. Tusea de 2 ori apoi rămânea fără aer. A trecut Raceala, nu mai are tuse și nici muci dar încă se îneacă seara de seara. Dacă in urma cu ceva zile tusea sec de 2-3 ori și apoi se îneca, de vreo 3 zile nu mai tușește ci se îneacă direct, rămâne cumva fără aer din somn. Nu știu cum sa descriu exact
Azi am fost la pediatru și la ORL.Amigdale inflamate( așa sunt mereu ! )polipi dar nu sunt de scos niciunele momentan. Are și secreții in gât. Avem tratament cu 10 picături de xyzal seara, aerosoli cu respisun de 2 ori pe zi și rinoclenil puf pt nas
La ORL mi- a dat trimitere la Pneumologie, eu povestindu-i ca situația asta este in urma unei răceli
Acum căutând și citind mi-e teama sa nu fie spasm laringian. Exista tratament pt așa ceva ?!
2 comentarii
0
20-01-2020, ora 10:19
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Este corecta atitudinea Dvs. cu consultul specializat de Pediatrie si ORL. Faceti tratamentul indicat si observati copilul. Fenomenul se rareste si dispare, dupa parerea mea. Se ineca in somn, in cursul racelii, pt ca, fie avea caile respiratorii obstruate cu secretii abundente stagnante in pozitia culcata care, partial i se scurgeau si in gat iritand-o, fie erau obstruate de mucoasele uscate si inflamate obligand-o sa respire pe gura, care se usca si ea in cursul somnului. Momentan fetita este in perioada de convalescenta si mai are inca amprenta memoriei suferintei recente. As dori sa va sugerez sa inclinati salteaua pe care doarme fetita la un unghi de 30 grade, sa aiba capul mai sus, astfel evitam si un eventual reflux gastro-esofagian, care mai apare sporadic la copilasi si le irita gatul. Nu trebuie sa va alarmati, mai mult decat este cazul, cu ceea ce cititi pe net. Eventual, daca persista fenomenul adresati-va unui alt ORL-ist. Sanatate !
0
20-01-2020, ora 11:03
LauriShan
Nu este medic/terapeut
LauriShan
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: