pot da la medicina ?

22-06-2008
ralukyss
Nu este medic/terapeut
ralukyss
buna...as vrea si eu sa stiu dak pot da la medicina avand in vedere faptul k sunt la lic la prof filologie si din cls a XI-a nu o sa mai fac biologie, chimie si fizica.. kre st esentiale pt medicina, cred eu ;)...si dak trebuie neaparat sa stii fizik..pt k eu una nu o inteleg de niki o culoare >:P :(
ast rasp

multumesc.pupiki :*:*
8 comentarii
0
22-06-2008, ora 00:00
Pisoiash
Nu este medic/terapeut
Pisoiash
Si daca erai la liceu industrial sau forestier puteai da la medicina sa la orice altceva. Fiecare fac are regulile ei de admitere, iar daca treci testele ce probabil le vei da nu conteaza ca ai facut sau nu biologie si chimie sau cat timp ai facut.
0
22-06-2008, ora 00:00
Pisoiash
Nu este medic/terapeut
Pisoiash
Iar fizica nu conteaza prea mult in medicina. Aici totul e chimie combinat cu biologie(anatomie)
0
23-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
asa cum a ajuns medicina la noi poti sa dai oricum:)))
Mult succes!
0
08-10-2008, ora 00:00
bbb666
Nu este medic/terapeut
bbb666
La medicina poti sa dai daca ai macar liceul terminat si diploma de bac. Asa ca multa bafta

P.S. nu mai e asa de kool sa skrii ku 'k' (kappa)
0
03-11-2008, ora 17:29
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
poţi să dai dacă munceşti sigur..
0
10-12-2008, ora 11:26
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
interesanta viziunea"fizica nu conteaza in medicina".sincer, daca vrei sa fi medic poti intra fara fizica.daca vrei sa fi insa medic cu adevarat, mai ales in perioada ce vine, invata fizica.medicina cuantica are la baza fizica si va lua din ce in ce mai multa amploare.
In medicina este extrem de importanta atat fizica cat si chimia.
0
18-12-2008, ora 20:50
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
Sigur ca poti da la medicina. Admiterea e acum test grila din chimie sau fizica la alegere. Problema e ca in anii preclinici ( I - III) vei avea nevoie de cateva notiuni de fizica si chimie ( si poate putina optica in anul V, la oftalmologie). Important e sa faci ceea ce iti doresti si, mai ales, sa fii OM. Restul se invata. Mult succes!
( Gandeste-te bine! Medicina e o facultate grea, care cere multe resurse, dar.eu zic ca merita sacrificiul daca asta iti doresti. )
0
12-07-2012, ora 16:52
alesg
Nu este medic/terapeut
alesg
Buna tuturor! As avea si eu nevoie de un sfat : Am terminat clasa a XI-a la un profi real (mate-info intensiv). De cateva luni ma tenteaza sa dau la medicina(Cluj).Credeti ca, daca m-as apuca acum de ore in particular de biologie si chimie, as reusi sa recuperez?(mentionez ca in 3 ani de liceu nu m-au interesat deloc aceste materii).Sunt constienta ca pentru a intra la medicina, dar si pentru a face fata, e nevoie de foarte multa munca si perseverenta.Chestia e ca nu stiu daca "sa ma leg la cap " sau nu, desi atata timp cat incep sa inteleg anumite chestii, in general, (aici, biologia si chimia), imi plac.In concluzie, celebra intrebare, merita sa dai la medicina sau nu? Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.