Pot sa ma înalt?
Buna ziua! Am 15 ani, in 3 luni fac 16. Sunt fata. Am 160, deşi pArintii mei sunt mai înalţi. Tatăl meu are 180 si mama 175. Menstruaţia mi-a venit la varsta de 12 ani, Aproape 13. Daca fac sport, mananc sănătos, consum calciu si vitamina d si iau ce e necesar, ma mai pot inalta? La ce varsta se închid catilajele fr creştere. Eu am facut in tinereţe gimnastica de performanţa vreo 3 ani. Are vreo legatura cu cartilajele? Cartilajele se mai pot deschide?ce as mai putea sa fac pentru a ma inalta? Ce suplimente sa iau? Imi pot da seama si fara radiografie daca s-au închis cartilajele? Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2dezvoltare sexuala a adolescentului
- 9Giardia afecteaza cresterea?
- 5sunt foarte scunda (1, 45 m), o sa mai cresc? ajutati-ma!
- 0Crestere in inaltime
- 3mai pot creste in inaltime la 28 de ani?
- 7cresterea in inaltime - cum?
- 14fata mea nu a mai crescut in ultimul timp
- 3vitamine etc.
- 3inaltimea mea este de 163 de cm
- 2Cresterea in inaltime
- 3Potential crestere inaltime.
- 5sunt complexat, pentru ca de mic sunt inalt
- 4nu cresc in inaltime
- 4Crestere in inaltime dupa 25 ani
- 0Vreau sa cresc in inaltime, baiat 17 ani, ar ajuta HGH injectabil?
- 2Greutate ideala si calorii in adolescenta
- 0Crestere in inaltime la 16 ani!
Mai multe informații despre: Cresterea staturala Cresterea adolescentului cresterea in inaltime cresterea intarziata
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
