probleme de crestere!

09-04-2010
ALexandru001
Nu este medic/terapeut
ALexandru001
Salut.Ma numesc Alexandru si am doar 16 ani.Am si eu o problema destul de comuna aparuta in cadrul acestui forum.Am 16 ani, 157cm si 47 de kg.Am facut niste analize la un spital de endocrinologie unde mi s-a prescris Supradyn si mult sport precum inotul.Acum eu deja practic un sport si anume karate.mi s-a mai spus si faptul ca, cartilajele mele sunt spre inchidere.Se mai poate face ceva?

Tratement cu hormoni de crestere sau orice altceva?


P.S. Rog un doctor sa imi raspunda.
Multumesc frumos!
8 comentarii
0
09-04-2010, ora 13:21
ALexandru001
Nu este medic/terapeut
ALexandru001
E cineva dragut sa imi raspunda si mie sau????
0
09-04-2010, ora 14:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Supradyn este un amestec de toxine cu multe metale toxice (citeste hartia insotitoare) care numai bine nu iti va face. Mananca fructe, fructe uscate, migdale dulci si cereale integrale. Acolo gasesti tot de ce are corpul nevoie si nu trebuie sa apelezi la chestii sintetice, neasimilabile si toxice. Daca exista ceva de care doctorii nu au nici cea mai mic notiunea acel lucru este toxicologia. Dau substante despre al caror efect nu stiu absolut nimic la fel ca un gradinar care isi stropeste gradina cu otravuri.
Nu stiu ce este cel mai bine sa faci insa mergi si la un medic homeopat cu experienta. Homeopatia te poate ajuta mai mult decat orice.
0
09-04-2010, ora 14:14
ALexandru001
Nu este medic/terapeut
ALexandru001
mersi de sfat.Dar este posibil ca cresterea sa fie stopata si sa raman la aceasta inaltime sau mai pot creste pt ca am parinti/rude foarte inalte.De exemplu am unchii care fac hanbal pe la Dinamo si au peste 2 metrii sau ma rog aproape.Chestia e ca nu este o mostenire genetica.Asta imi poate da cateva sperante nu?
0
09-04-2010, ora 16:50
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
stai liniştit mai poţi creşte încă- unii oameni cresc până după 20 de ani- deşi faci karate- lucru foare bun- sporturi precum volei sau inot ar putea să te ajute să te dezvolţi în înălţime. Nu lua hormoni pt că nu are rost poţi să faci alte complicaţii
0
01-05-2010, ora 10:34
ALexandru001
Nu este medic/terapeut
ALexandru001
da.hormoni sunt ultima solutie cum s-ar spune.Momentan incerc si cu niste vitamine si se vad cateva succese adica corpul reactioneaza la acesti stimuli, dar si cu ceva sport probabil ca voi trece peste aceasta perioada grea.Am mai citit ca ar trebui sa fac mobilitate sa stau intins agatat de o bara sa fac tractiuni sau ceva de genul insa eu la karate fac destula mobilitate si chestii de acest gen.Este buna ideea cu statul la bara?
0
13-07-2010, ora 04:06
crisgeorgea
Nu este medic/terapeut
crisgeorgea
Eu cred ca nu ar trebui sa te preocupe foarte tare problema.eu am 1, 42m, am facut tratament hormonal pentru crestere, si rezultatul a fost ca in trei luni mam ingrasat 10kg.imi era foame tot timpul.am crescut, 3cm.important e sa fii sanatos.si sa nu te lasi obsedat de inaltime.
0
08-10-2012, ora 09:28
Stefania1998
Nu este medic/terapeut
Stefania1998
Eu sunt fata si am inaltimea de 1, 43.Nici eu nu am mai crescut din clasa 4-a.Parintii mei nu sunt scunzi mama are 1, 63 si tata 1, 76.Eu am fost la un doctor endocrinolog dar a fost in zadar, am luat o gramada de pastile si tot asa am ramas.Si eu sufar foarte mult, pentru ca te doare sa te simti diferit, vezi diferenta intre tine si ceilalti, si chiar daca nu iti zic ei, observi.Daca asa vrea Dumnezeu, asa sa fie.Eu am facut analizele, si au iesit bine, cu exceptia cartilagiilor care au spus ca mai au un pic si se inchid, Mie, totusi nu imi vine sa cred ca la 14 ani si 16 ani ai tai, vom ramane asa.Ramane doar sa asteptam.
0
22-06-2013, ora 01:12
Fort
Nu este medic/terapeut
Fort
mario22, 170cm acum 2luni, acum 173cm..and going up... as dori sa imi lasi si mie mesaj -* denumirea produsului pe care tu l-ai folosit.am 20 de ani si 1.68


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul