pt amigdalita acuta 250 mg granule Ceclor - nu e prea mult?

04-09-2009
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
am fost la pediatru si mia dat ceclor 250mg granule pentru suspensie.a sp ca are o amigdalita acuta si sai dau 5ml la 8 ore.totusi ma intreb daca nu cumva e prea mult pentru el.are 15kg.astept raspunsul d-voastra.multumesc
4 comentarii
0
05-09-2009, ora 17:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ceclor se da 20 -30- maxim 40 mg la 1 kg greutatate corporala, deci calculand pentru 15 kg ar trebui sa-i dai cam 2, 5 ml [ jumatate de masura ] la 8 ore sau 5 ml la 8 ore [ doza maxima ], asta in functie de aspectul si agresivitatea acestei amigdalite.Chiar daca se depaseste putin doza, nu-i nimic caci oricum mai ramane suspensie pe lingurita, mai curge pe la gurita, se mai varsa etc..Daca este o forma usoara de amigdalita doza ar trebui sa fie mai mica, cam de 2, 5 ml la 8 ore.Dati-i terapie pana luni si apoi mergeti cu copilasul la MF pentru a-l vedea din nou.
0
07-09-2009, ora 08:51
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
iam dat 5ml la 8 ore insa de dimineata sa trezit din nou cu dureri de cap.parea ca merge bine insa.un alt medic mia recomandat ospen 4oo desi nu am terminat tratamentul cu ceclor.ce ma sfatuiti?ii dau ospen?multumesc.astept raspunsul d-voastra ca sa stiu ce sa fac
0
07-09-2009, ora 11:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Toate aceste tratamente cu medicamente chimice nu o sa va aduca nimic bun, infectia la migdale nu se poate invinge cu astfel de tratamente. Ori devine cronica si trebuile inlaturate amigdalelel ori o suprimati numai pt. catva timp dupa care revine. Sa nu mai vorbim de efectele negative ale tratamentelor pt. restul organismului.
Cand ati ajuns la aceeasi concluzie - poate numai la disperare - schimbati medicina clasica cu cea homeopata si o sa vedeti cat de usor de vindeca amigdalita la copii cu remediile homeopate.
0
07-09-2009, ora 13:05
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
si ce ar trebui sa fac?care sunt aceste remedii homeopate pentru amigdalita?baietelul are 4 ani si intr-adevar face foarte des amigdalita insa nu as dori sa il operez ca se spune ca atunci exista riscul de a raci mai repede la plamani.noi locuim in barlad si nu stiu daca exista asemenea medici aici.mar interesa totusi ceva care sai intareasca imunitatea, sau nici nu stiu ce anume sa-i mai fac.la 1-2 luni iar face amigdalita, fara a minca sau sa bea rece
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: