raceala la copil

29-10-2013
daniela_laurentiu
Nu este medic/terapeut
daniela_laurentiu
buna ziua, am o fetita de 3 ani si 8 luni care imi raceste foarte des cu rosu in gat cu temperatura.doctora mi-a dat antibiotic zinnat, tantum verde, vibrocil dar nu pot sa ii pun in nasuc ca nu sta sub nici o forma.tuseste si are nasucul infundat.Ce pot sa ii dau de tuse si pentru nasuc ca nu sta sa ii pun picaturi.Va rog sunt foarte disperata nu mai stiu ce sa fac.Va multumesc.
3 comentarii
0
29-10-2013, ora 16:41
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
daca nu reusiti cu picaturi, nici spray nici bioparox, tantum verde sau ceva de genul, atunci trebuie sa asteptati sa isi faca efectul antibioticul... sau vorbiti cu ea frumos si o convingeti pentru nasuc sa stea la picaturi, sa stea la suflat nasul... nu vrea nici spray cu apa de mare nimic?
0
30-10-2013, ora 11:56
daniela_laurentiu
Nu este medic/terapeut
daniela_laurentiu
nu sta cu nimic sa ii pun in nasuc, am incercat sa imi pun si eu si sotul nimic nu o putem face sa stea.La gradinita la fel nu poate nici asistenta sa ii puna, medicamentele le ia oricat de rele sunt dar este problema la nasuc si asta o deranjeaza cel mai mult. ca nu poate sa respire ca lumea si nu poate dormii..Nasucul il sufla dar degeaba.As vrea sa va intreb se poate face aerosoli si cu ce iar pentru tuse pot sa ii dau ceai de platlagina la varsta ei, sau altceva?Va multumesc frumos.
0
05-11-2013, ora 09:43
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Pai aerosoli se pot face, dar ideal ar fi sa va recomande medicul- eu foloseam adrenalina pentru ca usuca secretiile. Nu cred ca e vreo problema cu patlagina...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •