reactie adversa la nalixid ?

29-09-2009
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
E normal ca un barbat la 33 de ani 1.80 si 55 de kg in urma unei toxi-infectii alimentare la administrarea nalixid 2 la 10 ore .. capsula de 500 sa aiba ameteli si dureri de cap ?
9 comentarii
0
30-09-2009, ora 08:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum 2 la 10 ore?? Sa ia una dimineta si una seara [ 500 mg la 12 ore ], doza de 2 la 12 ore este prea mare. si nici nu se prea da Nalixid in toxiinfectii alimentare. poate ca are o infectie urinara.sa nu mai ia doza prescrisa, de la asta ii este rau, ci o pastila la 12 ore.Are doua zile de tratament ? Ia trecut problema digestiva ?
0
30-09-2009, ora 18:45
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
da ia trecut problema.. medicii de la spital lau diagnosticat cu toxi-infectie alimentara.mam mirat s eu ca din cate stiam eu nalixidul e pentru prostata si infectii urinare..e in a 4a zi de tratament..

va multumesc mult.
0
30-09-2009, ora 18:57
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
poate lua ketonal si metocopramid ?
0
01-10-2009, ora 15:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, poate lua, dar reducand doza de antibiotic, cred ca va dispare si durerea de cap si greata si nu va mai fi nevoie de ketonal.
0
01-10-2009, ora 20:41
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
Spunea ca nu maia re nici o problema cu stomacul sau altceva inafara de durerile de cap si ameteala constanta. A intrerupt tratamentul ( mai avea de luat 3 pastile )... A facut bine sau trebuie sa suplineasca cu ceva ?


Ah si tot el are o problema in asimilarea grasimilor..nua simileaza absolut nimic, a luat si vitamine, si tratament pt rahitism si nimic. Clinic este perfect sanatos, nu il doare nimic.mananca normal ba chiar foarte mult fastfood. Tin sa mentionez ca si mama si sora lui au aceeasi problema.
Ce analize trebuie sa faca ? Mai are sanse la 33 de ani sa isi schimbe asa de mult metabolismul incat sa poata asimila grasime ?


Va multumesc.
0
02-10-2009, ora 05:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu mai are probleme digestive nu-i nimic ca a intrerupt tratamentul.Analize a facut ? Nu are si anemie ? E alergic la ceva ? Faptul ca mananca foarte mult fast food nu inseamna ca mananca sanatos, Fastfood-ul trebuie sa fie ocazional, preponderent hrana trebuie sa fie gatita in casa.Nu trebuie sa fumeze, Vitaminele trebuie sa fie de buna calitate, si trebuie repetate.
0
05-10-2009, ora 14:27
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
analize a tot facut, , anemie nu are.. ma refeream la fastfood ca mancarea de acolo mancata in mod excesiv te ingrasa..la el nici un rezultat.. de fumat nu fumeaza.

va multumesc..
0
15-10-2009, ora 17:38
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
buna ziua...am un copil de 10 luni.care vomita si face diaree..si mi-a recomandat doctorita pedriata sa-i dau nalixid o juma tate de capsula la 12 ore...am citit prospectul si acolo scrie ca nu e recomandat copiilor pt ca afecteaza cresterea si in concluzie este pt infectii urinare...acum sunt in dubii sa i-l dau sau nu?????va multumesc
0
07-03-2010, ora 21:44
sty
Nu este medic/terapeut
sty
Buna seara.Pot sa dau baietelului meu de 4 ani nalixid pt ca a avut proteus, a fost tratat cu cuminol, nu mai apare absolut nimic in urina si nici in urocultura, dar tot urineaza des/
Mii de multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •