rosu in gat

26-08-2009
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
fetita mea de aproape 1 an face cam de 6 luni rosu in gat foarte des adik abia ii trece vreo 5 zile face inapoi si nu ii trece decat cu antibiotic, pana acum i-am dat cam vreo 15antibiotice plus de 2 ori injectii(odata am fost internata in spita cu puroi). i-am facut de doua ori exudat si i-a iesit bine (absent.hemolitic cred k scrie k nu inteleg), iar medicul pediatru mi-a spus ca a iesit bine dar crede ca are o ciuperca de face asa des si asta nu iese la exudat si mi-a dat tratament pt ciuperca. chiar asa este? am uitat sa mentionez ca face febra foarte des si de 4-5 ori pe zi cam pana in 38, 5.va rog sa imi dati un sfat nu stiu ce sa ii mai fac. de ce face asa de des. sunt disperata. va multumesc si astept raspunsul
15 comentarii
0
26-08-2009, ora 00:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atunci este timpul sa consultati un medic homeopat. Bolile de gat sunt foarte usor vindecabile la copii cu ajutorul homeopatiei. Si acest lucru fara efecte adverse.
Daca nu gasiti pe nimeni imi scrieti aici adresa de email si va ajut eu.
0
26-08-2009, ora 12:13
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
maine vin la buc si ma internez la spital sa vad de ce face atat de des. o sa ii faca o serie de analize sa vedem de ce natura este acest rosu in gat. va multumesc foarte mult, cand iesim din spital revin sa va spun ce am facut.
0
26-08-2009, ora 12:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu o sa faceti nimic bun, in spitale se fac aceleasi lucruri care le-ati facut si pana acum.
Reveniti insa sa confirmati. Va urez totusi succes !
0
26-08-2009, ora 19:55
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
multumesc!!!
0
27-08-2009, ora 15:27
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
nu imi vine sa cred acum am ajuns acasa, nu m-am mai internet. dupa ce am stat 2 ore la orl(trimitandu-ne de la camera de garda) ni s-a spus ca trebuie sa stam mai intai la pediatrie, dupa stat iar la rand o consulta un medic ce imi spune ca fetita are ficatul si splina marite(au mai vazut vreo 7 medici diferiti si nimeni nu mi-a mai spus nimic) si mi-a facut internarea pentru analize amanuntite, nimeni nu mi-a explicat de ce, cum sau alte chestii. dupa ce am stat iar vreo2 ore pt un alt consult si internare, ma trimite pe o sectie unde nu sunt paturi, dupa aceea am mai stat vreo jum de ora ma trim in alta parte unde stateau cate doi in pat+ nu aveam voie sa ii dau eu lapte decat facut de ele la ore stabilite si multe altele asa ca am venit acasa. sa imi spuna si mie cineva ceva despre acest lucru, nu sunt informata cu absolut nimic. luni am programare merg la un nou consult sa vad ce mi se spune si sa vad dak fac sau nu vreo eco. nu stiu ce sa ma mai fac, sunt disperata. in plus rosu in gat are si acum, eu nu mai am nici un tratament. ce sa ii dau????
0
28-08-2009, ora 23:25
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Copilul raceste des fiindca are imunitate scazuta (probabil mostenita ) si intretinuta de o alimentatie gresita sau neadecvata, copilul fiind alimentat la san rezulta ca DVS aveti o alimentatie necorespunzatoare ! Racelile dese cu puroi in gat sunt semnul unei alimentatii bogate in proteine animale si lipsita de enzime si vitamine din fructe, legume, cereale integrale ! Deci accentul mai mare pe a doua grupa de alimente plus renuntarea totala la zahar (doar miere ), cafea, tutun (daca e cazul ), bauturi acidulate din comert (se intelege ), excesul de sare, rantasuri ( ficatelul marit !)

IMUNITATEA la copii se reface cu sucuri de legume si fructe in special CATINA, MAR - zilnic pe perioda racelii (cat mai coapte si pe cat posibil romanesti ) si citrice (portocale, grapefruit, lamai ) indulcite cu miere si diluate cu putina apa ! La cei mai maricei se poate zdrobi cate un catel mic de usturoi (romanesc ) in supa de legume, iar pt bebelushi sa manance mama cate un pic de ceapa si usturoi (seara ) !

Dupa ce trece raceala se poate intari imunitatea cu pastile de Echinaceea (la cei mai mari sau mamele care alapteaza ), tinctura de propolis sau cu preparate homeopatice pt cei mici ( Sambucus..cred ) care sunt ff bune si eficiente, cateva granule ofera protectie pe 2-3 luni !

Sa aveti copii frumosi dar mai ales sanatosi !
0
29-08-2009, ora 11:03
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
fetita mananca in fiecare zi fructe si legume+supita+cereale+carnita numai de pui proaspata si multe altele am avut o mare grija cu alimentatia. in plus ii dau vitamina c iar in ceai ii pun miere si lamaie. i-am luat sirop cu echinaceea propolis si tot ce se mai poate. in plus nu este alimentata la san. de imunitatea i-am luat dar nu am avut cand sa il dau pt ca mereu i-a tratament. nu stiu ce sa fac
0
29-08-2009, ora 18:07
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
laptele pe care il consuma este de la milupa, iar cerealele si ceaiurile sunt tot de la milupa sau humana, asa ca eu am foarte mare grija cu alimentatia ei de aceea imi fac si atatea griji k face asa de des rosu in gat
0
29-08-2009, ora 20:20
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Deci asa cum v-am spus organismul ei este excedat de proteinele de origine animala ! Cand o sa scape de surplusul de proteine vor disparea si simptomele, nu va faceti griji !

Drept urmare renuntati la acea carnita, organismul ei nu are inca nevoie de..gaini moarte nici macar in supa, cel putin nu in anotimpul asta si in starea ei, lasati-o pt anotimpul friguros, pana atunci mai si creste putin, ..sper ca nu i-ati dat zilnic !? Mai ales fiindca e fetita inlocuiti puiul cu soia, are mai multe proteine si mai usor asimilabile, granule si cubulete pt supa dar si boabe (care trebuie fierte bine inainte ), la fel boabele de naut, in rest legumele obisnuite fasole pastai, morcov, patrunjel, conopida..Supa asa cum am spus mai sus fara rantas (sau inabusit repede cu apa ), cu putina sare (mare sau gema ) si completata la urma cu zeama de lamaie si un ulei presat la rece ! Nu ii dati mazare si ciuperci !

Nu-i dati dulciuri sub nici o forma, exceptie cele facute in casa ( tarta cu fructe, placinta cu mere ) dar sa nu fie f dulci ! Reduceti la minimum si mierea..nu prezinta prea multa incredere ! Puteti scoate si "cerealele", sunt facute doar din putina faina si mai mult zahar si arome ! In schimb puteti sa ii dati cat mai des coliva (eventual data prin masina sau blender ) cu nuca, miere si putina scortisoara, fulgi de ovaz si gris ! De asemenea adaugati in supe orez (simplu si integral ), boabe de orz si secara integrale (bine fierte ) si hrisca ( se fierbe f usor ) ! Din aceasta hrisca se fac niste mancari exceptionale ca gust si valoare nutritiva : mancare de hrisca (scazuta), ciorba de ardei umpluti, sarmalute si chiar drob ! Painea de secara si graham alternata cu cea alba ! ACESTEA sunt cerealele integrale !Scoateti de asemenea pe perioada regimului branzeturile (mai ales cele topite ) si laptele, acesta poate fii inlocuit cu lapte de soia ( atentie sa fie simplu !, fara arome si indulcitori ), este exact acelasi gust (cu cel de vaca ) ! Laptele de capra este bun dar este cam rar si nu toti copii ii suporta gustul !

Sucurile combinate de fructe si legume consumate zilnic sunt cheia insanatosirii : mar simplu, mar + catina ( ff important ), mar+morcov, portocala + gref, portocala + lamaie..etc. De asemenea fructele obisnuite de sezon : prune, struguri, piersici ( bine coapte si fara coaja !), pepene.. Mancate cu putina paine constituie o masa in sine mai ales dimineata ! Nu uitati afinele zdrobite amestecate cu miere si putina paine..nu veti avea niciodata copiii anemici !

Mentineti acest regim vegetal pana la disparitia simptomelor sau macar o saptamana ! Daca totusi vi se pare ca e prea putin, folositi ca sursa de proteina doar ouale de prepelita (de 2-3 ori pe sapt.) si puteti merge asa mai mult timp !
Acest regim il pot folosi toti copiii cu imunitate scazuta !
Sanatate tuturor !
0
30-08-2009, ora 18:25
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
multumesc frumos pt sfaturi, o sa tin cont de ele. dar pentru imunitate ce siropuri recomandati?? ce ziceti de POLIMOD mi l-a recomandat un medic si nu stiu dak sa il aduc din italia sau nu. la revedere!
0
01-09-2009, ora 22:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna seara !
Nu cunosc nimic despre medicament si indicatiile sale, poate va raspunde un medic pediatru cu experienta !
Ceea ce ar avea nevoie acum fetita ( ca dealtfel toti copiii de varsta ei ) ar fi o cantitate cat de mica din laptele matern din care sa-si extraga anticorpii necesari formarii imunitatii proprii !
Dar daca din diverse motive nu mai e posibil atunci incercti sa procurati lapte de capra si sa ii dati macar de 1-2 ori pe saptamana, fiindca acesta are cea mai apropiata structura de cel uman, fara sa mai spunem de aportul vitaminic sau alte principii continute in el !
Incepeti sa ii dati sucuri cum am spus mai sus, afine si catina imediat ce apare si faceti si un mic stoc din aceasta pt perioada de iarna si o sa fie din ce in ce mai bine !

Multa sanatate !
0
02-09-2009, ora 12:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, faceti cum cum v-a spus si Stevens

Trebuie sa stiti ca :
Laptele praf de la orice firma, MAI ALES DE LA CONCERNELE MARI este o pura adunatura de substante chimice (peste 20 la numar, din care 99% sunt toxice ) impreuna cu un lapte praf de la vaci hranite NUMAI cu soia si chimcale si in care nu mai este NIMIC VIU.

Acest lapte este cel mai rau lucru care se poate da unui copil !

ATATA VREME CAT DATI LAPTE PRAF LA COPIL EL O SA FIE BOLNAVICIOS !
Si cu cat mai multe vitamine si minerale in cale lapte cu atat mai rau !

De 1000 de ori mai sanatos este laptele pasteorizat de la punga !
Iar cel omogenizat trebuie evitat si ala.
Cel mai bune este del de capra daca gasiti, daca nu de vaca pasteorizat la punga.
La copii mici trebuie dat putin lapte caci laptele este sursa de boala nr. 1 !!!!

Laptele trebuie diluat, dat mai rar, dat mai mult ceai, compot de fructe. Nici cu sucurile proaspete nu trebuie exagerat caci nu ma gasiti fructe coapte de la soare in ziua de azi.

LA COPII NU LE TREBUIE DELOC ASA DE MULTA MANCARE CUM CRED MAMELE ROMANE CARE II INDOAPA CA DUPA ACEEA SA STEA CU EI IN SPITALE !

Cat priveste ceauirile de la Milupa sau Nestle la fel. Orice altceva este mai bun decat acestea !
Cumparati mai bine de la plafar, Milupa Co PUN o gramada de chimicale inauntru !

Ceaurile bune de copii sunt: fenicul (digestie), galbenele (ficat, sange, intoxicaare), salvie (toate) si urzica (mancarime, sange). Trebuie diluate cu apa insa.
0
09-09-2009, ora 15:08
alinaeda
Nu este medic/terapeut
alinaeda
bebele meu are rosu in gat dar fara febra si fara durere la inghitire mi s-a recomandat injectabil ce credeti?
0
09-09-2009, ora 23:46
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
eu stiu k injectabil este mai bine pt ca isi face efectul mai repede si nu este ca siropelul care poate fi vomitat sau irita stomacelul. dar se face in ultima faza sau cand este puroi, sau temp mare. faceti cum credeti dar nu este bine nici sa inveti copilul de mic cu antibiotic, noi acum luam de doua ori pe luna si tot mai face. normal corpul trebuie sa lupte cu boala.ce varsta are bebe?
0
10-09-2009, ora 09:24
alinaeda
Nu este medic/terapeut
alinaeda
are 1.4 ani iar medicul nostru spune ca doar dupa febra mare se face injectabil si doar daca nu trece cu antitermice.daca trece febra dupa 3 zile cu antitermice nu mai e nevoie de antibiotic pt ca organismul a luptat singur cu microbulsi sincer mi se pare o gandire logica.acum nu am fost la pediatrul nostru pt ca e in concediu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul