rosu in gat frecvent

09-12-2009
irinatamaz
Nu este medic/terapeut
irinatamaz
copilasul meu are acum 1an si 10 luni. incepand cu varsta de 3 luni a inceput sa faca rosu in gat si repetam boala aproape lunar.am luat o sumedenie de antibiotice si ne-am saturat.la analize nu iese nimic. de fapt povestea incepe de cand era in burtica cand eu am fost diagnosticata cu steptoccoc si am luat antibiotice.in septembrie m-am operat de amigdale(aveam puroi pe ele)crezand ca vom scapa de probleme.din pacate nu a fost asa piticul meu face in continuare rosu in gat lunar (acum a facut o bronsita).va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac in cazul acesta m-am saturat sa imi vad copilul bolnav.
12 comentarii
0
09-12-2009, ora 15:48
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Nu cred că vă mai ajută antibioticele mai ales dacă nici măcar nu apare la analize vreo bacterie ceva... ar trebui să vă ocupaţi de întărirea sistemului imunitar al bebeluşului, mai ales prin produse naturiste dacă este posibil
0
11-12-2009, ora 15:20
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
v-am lasat un msj pe privat. sanatate
0
15-04-2010, ora 11:35
irinatamaz
Nu este medic/terapeut
irinatamaz
multumesc din suflet. am fost la un medic homeopat cu copilul si d atunci nu mai avem probleme
0
24-04-2010, ora 22:15
sty
Nu este medic/terapeut
sty
irina, la ce medic homeopat ai fost? am si eu prb cu baietelul meu si ma intereseaza. multumesc.
0
27-04-2010, ora 09:41
riannarianna
Nu este medic/terapeut
riannarianna
buna si eu am probleme cu fetita cu gatul.ce ti-a recomandat homeopatul???
0
16-05-2010, ora 21:33
ilucaflorina
Nu este medic/terapeut
ilucaflorina
buna, am copil care face frecvent rosuin gat, de pe la 5 luni, acum are 1 ansi 3 luni. amincercat cu septilin dar nimic, acum de o luna am inceput tratamentul cu ribomunyl, dar totusi mi-a facut rosu in gat de 2 ori. vreau un raspuns va rog
0
28-07-2010, ora 12:45
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
BUNA am si eu un baietel de 10 luni si ne luptam si noi in fiecare luna cu rosu in gat va rog sa mi dati si mie un sfat sau sa ma indrumati la un dr ca medicul de fam.numi zice nimic decat ne da antibiotice si mam saturat sai dau micutului atatea antibiotice va rog sami dati beep la nr 0740014702 si va sun eu sunt din Vaslui multumesc
0
30-07-2010, ora 14:36
Irina C
Nu este medic/terapeut
Irina C
si eu m-am saturat de rosu in gat.de cand a inceput gradinita anul trecut, fetita mea, care acum are 4 ani, nu a mai scapat de viroze...am nevoie de altceva.fara nurofen, antibiotice, pt ca oricum cred ca le ia degeaba.daca ma poate ajuta cu cateva reedii homeopate pt tratarea virozelor si intarirea imunitatii, mi-ar fi de mare ajutor. va multumesc!
0
15-10-2010, ora 14:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Nu e deloc o solutie scoaterea amigdalelor asta v-o spun din start.Trebuie neaparat sa luati ceva de imunitate gen Baracka, Ribomunil, suc noni etc.Eu cred ca la imunitate trebuie lucrat.Iar la aparitia rosului in gat trebuie dupa parerea mea sa aveti neaparat Tantum Verde fiind cel mai bun pentru durerile in gat(asta pe langa antibiotice si celelalte bineinteles in caz de febra si agravare)Odata cu cresterea varstei copilului acesta va face mai rar.Sunt sigur ca imunitatea e prima la care trebuie sa va ganditi.Sanatate si numai bine.
0
09-11-2010, ora 13:40
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Incercati albastru de metil pt a preveni rosu in gat. In fiecare seara, cu un betisor cumparat de la farmacie pt exudat faringian, aplicati pe limba, cat mai aproape de gat si chiar amigdale. la noi a mers! Sper sa aiba efecte si la voi
0
14-12-2010, ora 17:37
alexia sandu
Nu este medic/terapeut
alexia sandu
pentru irinatamazar
Iirirna te rog frumos, la ce medic homeopat ai fost si ce anume ti-a prescris?
Am si eu prb cu baietelul meu, am mers cu el la un astfel de medic si urmeaza sa iau tratamentul, dar mi se pare ca sunt prea multe. Ii fac si o cura de imunizare cu homeopate.

multumesc.
0
07-01-2011, ora 14:16
vali varlan
Nu este medic/terapeut
vali varlan
buna ziua.am o fetita de 4 ani si mereu face rosu in gat, mai nou cu puncte albe.in ultimul timp ni sa prescris foarte multe antibiotice dar tot degeaba.am operat-o si de polipi si nu se vede nici o schimbare.am fost la cluj, i s-au facut o serie de analize si i sa depistat ca are IGA23, si un volvulus gastric.as vrea sa stiu ce este de facut.NU as mai vrea sa ii dau antibiotice, , ce ma sfatuiti sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  •