rubeola

10-12-2011
doareueu
Nu este medic/terapeut
doareueu
Astazi de dimineata, cand m-am trezit, am vazut ca am niste pete albe si rosii pe fata...
plus dureri de cap, plus somnolenta
am fost primele 2 ore la scoala, ca nu am crezut ca este ceva grav.De fapt dupa prima pauza am sunat-o pe mama care mi-a zis sa merg la cabinet, dar asistenta nu era, asa ca am mers dupa a doua pauza.Mi-a zis ca am rubeola si sa stau o sapt cel putin acasa.M-a trimis si la matei bals.Am fost acolo si mi-au zis tot asa, sa stau o sapt acasa.Am vorbit cu bunica mea care a fost asistenta si mi-az si ca in 2-3 zile va trece si ca ma pot reintoarce la scoala.Pe net tot asa am citit, ca in 2-3 zile trece.Pai nu inteleg, de ce trebuie sa stau o sapt acasa, din moment ce in 2-3 zile trece????
Ma scuzati daca n-am postat unde trebuie:)
2 comentarii
0
10-12-2011, ora 00:31
doareueu
Nu este medic/terapeut
doareueu
intreb pt ca pierd la mult scoala, sa nu stau acasa degeaba cand eu sunt "apta"pt scoala
0
10-12-2011, ora 06:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
7 zile se sta acasa...Rubeola este foarte contagioasa; perioada de contagiune incepe cam cu 7 zile inainte de a aparea eruptia si se mentine inca 5 zile dupa ce apare eruptia.Trebuie sa stai in casa, sa te odihnesti, sa bei lichide multe si sa ai un regim alimentar usor. Exista telefonul, si internetul pentru a fi la zi cu temele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •