rubeola dupa ror, posibil?

19-02-2008
gianym
Nu este medic/terapeut
gianym
Unui copil de 15 luni i s-a facut vaccinul PRIORIX impotriva ror, la 18 luni a fost diagnosticat de catre medicul de familie cu rubeola. Este posibil? Din ce am citit pe site-ul dvs. starea lui ar trebui sa se amelioreze, dar in a doua zi a eruptiei a facut febra 39.3.
Multumesc
5 comentarii
0
19-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur că este posibil. La vârste mici rubeola evoluează de regulă foarte bine.
0
21-02-2008, ora 00:00
gianym
Nu este medic/terapeut
gianym
pana la ce temperatura se poate ajunge in faza de eruptie a rubeolei? este posibil ca in a4a zi sa faca in jur la 40 grade? mantionez ca au fost facute analize la sange si la unrica si au iesit ok, doar limfocitelel marite
0
21-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
40 de grade este un pic cam neobişnuit (deşi nu imposibil), mai ales dupa 4 zile de la eruptie. Trebuie verificat sa nu fie vorba de o complicatie. Sau de altceva decât rubeolă.
0
29-02-2008, ora 00:00
gianym
Nu este medic/terapeut
gianym
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si sfaturi, intr-adevar a fost si altceva: desi incredibil pare, copilul meu a facut febra foarte mare la eruptia tuturor dintilor, iar acum au inceput si caninii (sper sa fie ultima batalie) dupa spargerea gingiei, imediat a doua zi, febra nu a mai crescut de 37 grade :)
dar a erupt doar primul canin. mai avem de chinuit la inca 3.
multa sanatate tuturor
0
28-04-2009, ora 20:48
monicasimiciuc
Nu este medic/terapeut
monicasimiciuc
fiica mea are 9 ani Ieri i-au aparut pe corp niste pete rosii ca niste urzicaturi dar pe fata nu are.Este imbujorata doar.ganglionii nu sunt umflati.eu stiu ca am avut acum cativa ani rubeola luata de la ea(era la gradinita atunci)Medicul de familie a zis ca s-ar putea sa fie rubeola... Cum aflu axact?daca nu are greturi sau scaune proaste, nu poate fi alergie, sau altceva de la alimentatie...?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •