Rujeola, mai e valabila vaccinarea?

20-05-2012
nicole2493
Nu este medic/terapeut
nicole2493
Desi nu mai apartin categoriei 'Pediatrie', a fost singura categorie care parea potrivita. In scoala mea exista o multime de cazuri de rujeola. Am si o colega bolnava care insista sa vina la scoala. Am citit pe internet ca se face de ceva timp vaccinarea impotriva acestei boli, la varstele de 9 luni, respectiv 7 ani. Insa sunt nelinistita in ceea ce priveste durata de imunizare. Cat dureaza imunizarea oferita de acest vaccin? Eu am 18 ani, la fel si colega mea bolnava. Daca ea a contarctat virusul, atunci cred ca l-as putea lua si eu, nu?
Intreabarile mele sunt: cat dureaza imunizarea oferita de vaccinul antirujeolic? E posibil sa iau acest virus?
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O a treia doză de vaccin ROR ar putea fi necesară în cazul unei epidemii de oreion
  • S-au descoperit noi beneficii ale vaccinului antirujeolic
  • Diferențele dintre varicelă (vărsat de vânt) și pojar
  • Vaccinul ROR ar putea oferi protecție împotriva COVID-19
  • Care sunt complicaţiile rujeolei?
  • Vaccinul ROR reduce utilizarea tratamentelor cu antibiotice la copii (studiu norvegian)
  •