Ruptura fascicul omogen al tendonului supraspinos cu retractie de 5 mm

17-10-2017
Emanuel1978
Nu este medic/terapeut
Emanuel1978
Buna ziua

in urma unor dureri ale umarului drept am facut cateva investigatii si la un examen RMN au fost descoperite urmatoarele :

va scriu exact de pe fisa. raportul medical

Acronim cu panta descendenta antero-extern
Segmente osoase cu raporturi anatomice normale
Articulatie acromio -claviculara cu aspect normal
Edem si lama fluida fina in bursa subacromiala si subdeltoidiana
Tendonul supraspinos cu semnal neomogen, prezinta ruptura fasciculului omogen cu retractie de aprox 5 mm.
Zona de edem cu hipersemnal PD Fs la insertia tuberozitara
Tendonul subscapular este usor ingrosat, cu semnal neomogen, cu aspect de tendinita
Tendoanele infraspinos si totund mic nu prezinta modificari
Tendonul capului lung al bicepsului prezinta hipersemnal interstitial l nivelul culisei
Glena scapulara si extremitatea proximala humerala fara modificari de structura, cu cartilajul articular continuu, de grosime normala
Labrumul articular si ligamentele gleno-humerale nu prezinta modificari notabile
Concluzii :
Impingement subacromial cu bursita subacromiala, tendinita si ruptura fascicolului posteror al tendonului supraspinos. Tendinita de subscapular si biceps, cap lung


De ceva timp.. de cand am inceput sa protejez putin mana dreapta nu mai am dureri mari doar ca nu mai am forta in mana


As intreba ce ar trebui sa fac in continuare, ce investigatii imi recomandati si daca imi puteti recomanda un Doctor la care sa merg


Cu stima Emanuel
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.