schema prednison - copil

18-09-2008
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
buna ziua. copilului meu in varsta de 3 ani si 3 luni i s-a prescris prednison, timp de 14 zile in modul urmator: in a -7-a zi pauza (dupa ce in primele 6 s-a prescris descrescator), in a 8-a- 15 mg, iarasi pauza o zi, apoi 10 mg, pauza o zi, iarasi 10 mg, pauza si in final 5 mg. Ma intreb daca este corecta schema? nu stiu sigur, dar din ce-am citit am constatat ca se prescrie in mod descrescator si ca nu se intrerupe brusc. Ma ingrijoreaza pauzele..
este diagnosticat cu colita cronica hemoragica.
multumesc.
3 comentarii
0
18-09-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
mai am o intrebare. acum are fierul mic, 9.7. are vreo relevanta in tratamentu cu prednison urmat de salofalk? ar trebui sa- i adminsitrez un timp fe sau pot sa incep tratamentul?
0
24-09-2008, ora 00:00
ciprian30
Nu este medic/terapeut
ciprian30
buna ziua.si eu am un copil in varsta de 4 ani care a fost diagnosticat cu colita hemoragica in urma cu o luna.de pe data de 15 08 sumtem sub tratament cu salazopirin dar la noi simptomele au fost putin diferite:
el a facut o singura data cu sange si apoi moale mereu de 3 ori pe zii
se scula chiar din somn noaptea sa faca.LUI dupa trei saptam i s a redus doza cu 50mg si medicul spune ca o sa luam acest medicament toata viata dar treptat in doze f, mici
si eu am fost f speriata de acest diagnostic.
voi ce regim aveti ?
unde ati facut colocnoscopia?
0
29-10-2008, ora 14:14
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
buna. scuza-ma dar nu am intrat pe forum de f.. mult timp. am facut colonoscopia la Iasi, iar de regim.. ce sa spun.. de 3 saptamani mancarae de baza este supa cu morcovi, patrunjel si carne de pasare, gratar, orez.. Din cand in cand mar copt sau putin compot.Ce regim vi s-a indicat. daca vrei sa discutam mai multe pe aceasta tema scrie-mi pe adresa de email - sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: