Sexul si Sanatatea - cat de des e bine sa faci sex? | Forumul Medical ROmedic

Sexul si Sanatatea - cat de des e bine sa faci sex?

28-04-2018
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Buna ziua,
As vrea sa stiu, din punct de vedere medical, ca sa iti mentii o stare de sanatate buna, cat de des e bine sa faci sex (ca barbat) ? Chiar nu am idee daca are vreo legatura sexul cu sanatatea. Posibil sa n-aiba nici una, d-aia intreb. Ma gandeam ca poate prin ejacularea spermei se pierd din substantele corpului, care in mod normal ar putea fi folosite pentru altceva. Am inteles ca daca nu ejaculezi, spermatozoizii mor in 3 saptamani si se absorb in corp. Pe de alta parte mai ma gandesc ca poate natura vrea ca noi sa fim activi sexual ca sa ducem viata mai departe si atunci daca nu facem sex poate, prin selectie naturala, apar ceva boli. Daca natura vede ca nu faci sex zice ca nu esti bun de nimic si te da la o parte :)
Si as mai vrea sa mai stiu daca sexul poate influenta in bine sau in rau prostata.
Iar in final, ca sa luam un caz concret (al meu), de 3 ori pe saptamana (in medie) e ok sa faci sex ?
Va multumesc. :)
2 comentarii
1
12-09-2018, ora 13:53
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da Martin e ok de 3 ori sau de ori cate ori va place voua in cuplu.
Sexul e o relaxare accesibila, fara implicatii financiare si poate ajuta chiar la sanatate. Are efect benefic asupra sanatatii nu e doar prin caloriile consumate, ci si prin faptul ca ejacularea frecventa protejeaza barbatul de cancerul la prostata iar la femei absorbitia vaginala a spermei a fost asociata cu un efect antidepresiv.

E o modalitate de a va conecta afectiv si de a petrece timp de calitate impreuna. Cladeste increderea reciproca si ridica moralul in cuplu. Te ajuta sa fii altruist (satisfactia ei fiind si satisfactia ta) si …poate creativ in acelasi timp (daca vei cauta noi mijloace de a atinge satisfactia impreuna). In majoritatea cazurilor detensioneaza ambii parteneri iar uneori va poate tine departe de unele conflicte (pe unele chiar le stinge)

Cum ma intalnesc cu intrebare cat de des e normal sa faci sex, am realizat si un scurt clip despre asta - https://www.youtube.com/watch?v=WM31uL-Tiv4

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
17-01-2019, ora 14:00
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Domnu doctor, ati spus ca sexul face bine la prostata... As vrea sa va mai intreb daca stiti cumva pana la ce varsta poate un barbat sa aiba erectie in mod natural, fara pastile. O viata sexuala activa si constanta de-a lungul vietii ar ajuta si erectia, sau nu are legatura ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: