staphylococ auriu

30-01-2018
achim r
Nu este medic/terapeut
achim r
buna ziua!am o fetita de 4 ani jumate, de curand i-am facut analizele in care am depistat staphylococ auriu la exudatul nazal, Pe analize este trecut ca nu trebuie administrat antibiotic, m-am informat ca de la staphylococium ch 9 este indicat pt acest staphyilococ auriu, sunt reactii adverse la acest medicament!cat timp se da si cate pastilute?are 14kg
3 comentarii
0
08-03-2018, ora 20:19
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna seara! Nu v as recomanda sa i neglijati infectia copilului, da nici sa apelati imediat la antibiotice! Este minora si ar trebui sa decida ea ce face cu corpul ei, cand este in stare, nu la varsta asta frageda. Totusi, asta nu inseamna ca nu o puteti trata. Discutati cu medicul pediatru/generalistul, doctorul de familie si spune-ti ca vrei sa o tineti cateva zile in concediu medical acasa pentru a nu raspandi infectia. Cere-ti sa va prescrie niste injectii cu vitamina B3 care se pare ca ar sustine sistemul imunitar in distrugerea stafilococilor, in special in cazul celui auriu.
Injectiile i le puteti face la domiciuliu. Cautati o firma de asistenta medicala care lucreaza cu CNAS ce va poate asigura serviciile medicale la nevoie. Va trebuie aprobarea medicului de familie. Copilul este asigurat fiind scolar si minor. Asistentul/a va veni acasa si ii va injecta vitamina care i va fi leac. Se vor vedea diferentele dupa.
0
08-03-2018, ora 20:20
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Spalaturile nazale sunt foarte importante, de asemenea, daca spuneti ca i ati depistat bacteria in nas.
1
21-03-2018, ora 17:13
robi.irina
Nu este medic/terapeut
robi.irina
Noi am scapat cu Bactroban nazal!! 7 zile de doua ori pe zi cate un bob de mazare!! in nasuc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •