Teorie: smulgerea firelor de par

25-05-2012
rediel
Nu este medic/terapeut
rediel
Salutare,

Am ajuns la o concluzie si vreau sa-mi spuneti daca este stupida sau daca are vreun sens pentru voi.

Vreau sa scap de niste fire de par de pe fata si vreau sa stiu daca tot smulgandu-le (cu penseta) vor disparea definitiv. De ce am mari sperante in acest proces? M-am gandit la parul din cap. Toti ne-am facut o freza, o carare, la un moment dat in viata, si am observat ca daca persistam asupra acelei carari, zi de zi, parul se va rari in zona respectiva. Probabil din cauza ca il tot fortam cu pieptanul si se smulg fire (lasand ceilalti factori la o parte, acesta cred ca este cel mai evident). Ce parere aveti, smulgerea continua a firelor de par duce la eliminarea lor definitiva din acel loc?

N-am gasit pe internet o informatie pertinenta. Poate gasiti voi timp sa-mi explicati cum functioneaza lucrurile. Va rog, nu-mi spuneti de ipl/spl. Am incercat, mi se par niste metode cu prea multe riscuri.

Mersi.
4 comentarii
0
25-05-2012, ora 13:41
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu, nu vor disparea definitiv.Am in familie doua cazuri, doua femei care fac asta de peste 30 de ani si n-au scapat definitiv de par.
E adevarat ca multe femei smulg firele de par nedorite cu ajutorul pensetei, insa acest lucru este acceptabil doar in cazul unor fire razlete, ocazional. Smulgerea repetata a firelor de par facial poate vatama si irita foliculul, iar in cazul unui ten inchis la culoare poate provoca si cicatrici. De asemenea in urma pensatului parul creste mai gros si mai intepator, acesta provoaca si cresterea sub piele a firelor de par.
0
26-05-2012, ora 12:15
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Eu cred ca e adevarat pentru ca prin smulgere repetata se deterioreaza radacina si in timp nu va mai creste firul de par. Eu ma pensez de ani buni si acum am locuri unde nu-mi mai cresc fire de par. La fel, ma epilez de multi ani si am locuri pe picioare unde nu mai creste parul.
Nu poti insa sa mizezi pe asa ceva, e posibil ca firul de par sa aiba o radacina mai rezistenta sau pur si simplu sa se incapataneze sa creasca iar si iar. Poti incerca insa, si sotul meu are unele fire de par pe fata pe care le penseaza dupa ce se barbiereste.

Pentru bestyutza79: pensatul nu face firul de par mai gros, rasul cu lama face asta (nu vezi ca barbatii au parul mult-mult mai des in barba?). De asemenea, parul nu creste pe sub piele din cauza pensatului ci din cauza rasului cu lama si din cauza unui tip de piele problematic ce trebuie exfoliata des.
0
26-05-2012, ora 13:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
@nekunoscuta...chestia cu firul de par mai gros este demonstrata de studii clinice si tot paragraful scris este conform cu parerea doctorilor...nu m-am trezit sa emit teorii de la mine putere
0
27-05-2012, ora 19:49
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Scuze, nu am vrut sa deranjez. Eu am vorbit dupa "studii" practice, ce am vazut la mine si la oamenii din jurul meu. Mi se pare mai concludent.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Estetica masculina
  •