Tinctura de propolis in sarcina

20-02-2018
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Buna ziua,
Am avut prima zi de CM pe data de 10 februarie(secretile maronii au inceput pe 9). Pe 12 sau 13 feb am avut frisoane si dureri de cap, usturimi in gat si stranut, motiv pt care am luat pana pe 15 seara cate 25 picaturi de tinctura de propolis dimineata si seara, insa in unele zile am luat doar seara uitand sa le iau. Ultimele 24 picaturi au fost pe 15 seara Precizez ca de fiecare data am diluat cu cca 2 linguri de apa. Imi era teama sa nu fie virusul gripal. Daca raman insarcinata ar putea fi vreo problema? Sunt ingrijorata. Am observat pe urma ca nu e recomandat cand se doreste sarcina pt ca nu se cunoaste daca afecteaza ovulul in vreun fel sau in cat timp este eliminat din organism. Am o viata echilibrata, nu fumez, nu beau alcool. Consum 3 cafele/zi.
Multumesc
5 comentarii
1
20-02-2018, ora 09:40
Terapeut Spanu Elena
Medicina naturista, complementara, alternativa, Bucuresti
Terapeut Spanu Elena
Buna ziua.
Propolisul nu afecteaza sarcina mai degraba alcoolul, dar tinand cont ca este o cantitate mica nu sunt probleme.
Referitor la cafea aici recomandarea cabinetului nostru, este sa se evite cafea pe periaoada sarcinii.
0
20-02-2018, ora 14:48
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Va multumesc tare mult. Eram ingrijorata. Ne dorim tare mult un copil.Referitor la cafea, o sa reduc doza la o cafea la sarcina, insa fiind bautoare de cafea de 14 ani, nu cred ca as reusi sa ma las de tot. Tensiunea e f mica. Abia 10 cu 6 dupa o cafea. Daca nu beau am dureri de cap debilizante. Ati putea sa imi spuneti ce as putea lua pentru somn si dureri de cap? De cateva nopti dorm destul de rau si in dimineata asta m am trezit cu o cefalee ingrozitoare. Inainte luam ibuprofen si mi trecea, acum insa ma abtin de la medicamente. Multumesc frumos!
0
20-02-2018, ora 18:29
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Ma scuzati, voiam sa scriu 2 cafele pe zi. E o greseala de scriere. Multumesc :)
0
21-02-2018, ora 09:39
Terapeut Spanu Elena
Medicina naturista, complementara, alternativa, Bucuresti
Terapeut Spanu Elena
Buna ziua.
Cred ca sunteti dependenta de cafea si e foarte bine ca v-ati gandit sa reduceti macar pe periada sarcinii.
In ce luna de sarcina sunteti? Puteti sa ma contactati si sa discutam. Numai bine va doresc tuturor
0
21-02-2018, ora 10:07
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Nu sunt insarcinata. Imi doresc sa obtin sarcina. Din cauza asta imi faceam griji ca am luat tinctura de propolis incapand de pe 12 sau 13 seara pana pe 15. Prima zi al CM a fost pe 10 feb.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.