Tiroglobulină mare după operație cu rezultat bun

13-04-2022
DankaD
Nu este medic/terapeut
DankaD
Bună seara, în ianuarie 2020 am fost operată complet de glanda tiroidă, în urma identificării unor noduli suspecți, deși calcitonina, anti-tiroglobulina, TSH, FT3, FT4 erau analize perfecte. După biopsie, mi s-a confirmat faptul că nu am avut niciun fel de cancer, acum am tratament cu Eutyrox de 125, datorită faptului că TSH-ul este în că puțin mărit (5, 22). Am făcut două ecografii după operație și ambele au confirmat că nu există vreun rest de țesut tiroidian, dar unul dintre medicii endocrinologi mi-a recomandat să fac analiza de tiroglobulină, care a ieșit 0, 82 ng/ml, în condițiile în care la pacienții atiroidieni ar trebui să fie mai mică de 0, 09. Întrebarea mea este: trebuie să îmi fac griji? Menționez că am făcut analiza fără întrerupere a Eutyroxului (în dimineața analizei nu l-am luat), am luat calciu și multivitamine pentru căderea părului și Sargenor (cu o zi înainte). La toate monitorizările ecografice, dinainte și de după operație, apar adenopatii inflamatorii infracentimetrice, despre care toți medicii cu care am vorbit spuneau că nu există vreo problemă cu acești ganglioni. Mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: tiroglobulina crescuta

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tiroglobulina crescută
  •