tratament cu antibiotic

08-03-2013
Sanda C
Nu este medic/terapeut
Sanda C
Prietenului meu i s-a dat tratament cu Doxaciclina timp de 1 luna de zile, pentru tratarea acneei.
Intrebarea mea este daca pe linga acest antibiotic si avind in vedere perioada de tratament, nu trebuia sa i se prescrie un pansament gastric?
Va multumesc!
4 comentarii
0
09-03-2013, ora 02:29
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Si nu numai. Trebuia sa-i prescrie si un probiotic pentru a nu-i afecta flora intestinala si pentru a nu face candida. Oricum, e un tratament cam dur si e de consultat si un ORL-ist, sa nu-i afecteze auzul.
Parerea mea.
0
09-03-2013, ora 05:46
Sanda C
Nu este medic/terapeut
Sanda C
Multumesc mult, dar ce legatura are cu auzul? ce afecteaza auzul? el face tratament contra acneei. va multumesc!
0
09-03-2013, ora 09:39
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
sunt antibiotice care au efecte secundare afectarea urechii. atunci cand luati un antibiotic, nu se duce tintit in piele ca sa trateze acneea, el se duce in organism si are efecte peste tot. de aceea e nevoie si de probiotic, se impune atentie si verificare la orl pentru auz etc etc.
0
24-07-2017, ora 23:09
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Cunosc o persoana care nu mai aude cu o ureche dupa ce a facut tratament cu un antbiotic -acum are aparat auditiv. Nu stiu care, dar trebuie sa scrie la reactii adverse daca produce asta, nu? Eu pe al meu, ce iau acum pentru puroi la dinti (Clindamycin 600 mg), scrie sa fac si un consult ORL ca se poate sa nu aud bine cat timp il iau. Am luat deja o tableta, inca nu simt nimic. Pana acum am luat Zinat - a fost prescris initial de altcineva, dupa ce luasem deja 2 tablete, nu mai auzeam bine la lucru, parca aveam vata in ambele urechi, dar acum nu mai am simptomele astea, cum nu mai iau Zinnat. Mi s-a recomandat acum Clindamycin de catre altcineva. Mama a luat Zinat o perioada, dar nu mi-a spus ca nu ar fi auzit bine in acea perioada si nu are probleme nici acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: