Tratament stafilococ auriu
Buna seara.Am un baietel de 3 ani si 2 luni si dupa mai multe episoade de rosu in gat urmat de tratament cu antibiotic am recoltat un exudat faringian si a iesit stafilococul auriu.Medicul pediatru a prescris augumentin(am facut antibiograma) 10 zile, iar medicul ORL considera ca nu este necesar tratamentul cu antibiotic.As vrea sa intreb daca v-ati confruntat cu astfel de situatie si cum ati procedat.Multumesc.
2 comentarii
Buna seara, stafilococul se gaseste in nasul majoritatii oamenilor si ajunge si in faringe prin portaj. Chiar daca-l goniti cu antibiotic va pleca pe moment dar se va intoarce cam in 2-3 luni. In plus, stafilococul dezvolta rezistenta la unele antibiotice, de aceea medicul ORL-ist zice sa nu luati nimic. Daca copilul nu prezinta semne clinice (febra, puroi in gat, etc.) e ok sa ascultati sfatul medicului ORL-ist si sa nu-i dati nimic. Eventual, faceti niste aerosoli, actionati local cu ceaiuri, suplimente pentru imunitate, vitamina C. Pastrati varianta cu antibiotice atunci cand toate celelalte solutii s-au epuizat.
Toti pediatrii ar trebui sa considere situatia descrisa drept colonizare si sa-l trateze ca atare, fara tratament medicamentos; din nefericire realitatea este alta!
Alte subiecte recente din această secțiune: