Tuse de vreo luna si ceva la fetita de 2.6 ani

06-04-2016
myha-ela
Nu este medic/terapeut
myha-ela
Buna seara!am o fetita de 2.6 ani si de vreo luna si ceva nu mai scapam de tuse care e cand productiva, cand seaca, o da din una in alta, acum e seaca, pediatrul a zis ca nu se aude nimic la plamani, de o saptamana jumatate are si muci care la un moment dat au fost verzi am avut o saptamana de antibiotic cefaclor, salbutamol, siropuri de tuse(calmotusin, herbion, prospan)etc...si nici un rezultat.Acum ne-a prescris urmatoarele:herbion(3ml de 3 ori pe zi), salbutamol(1mi de 2 ori pe zi), zyrtec(7 pic de 3 ori pe zi), linex(2 ori pe zi), azitrox(3ml o data pe zi, s-a jucat cu 2 zile in urma cu o fetita care seara a ajuns la urgenta cu febra 39.7 cu inceput de bronsita si a zis sa-i dau preventiv), tratament pe 5-7 zile.E corecta schema aceasta de tratament(o asistenta azis ca ori salbutamol ori herbion nu ambele)si antibiotic in conditiile in care a zis ca nu are nimic la plamani, gat...?multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Cum calmați tusea la copii?
  •