Tuse productiva!

14-10-2017
GBea
Nu este medic/terapeut
GBea
Buna seara!bebele are 1 an 7 luni si dintr-o tuse seaca la inceput(debutata cu o laringita de durata a 2 zile)am ajuns sa ne lutam cu o tuse f productiva(suntem a 6-a zi), tratata cu Fluimucil.Intrebarea mea este ce alt sirop de tuse productiva ne recomandati, unul care sa nu produca atat de mare abundenta a secretiei bronsice?noaptea saracutul tuseste de se ineaca..si parca usor ii fluiera gatutul?P.S. am fost ascultati la plamani de dr pediatru si nu se auzea nimic. Va multumesc!
4 comentarii
0
14-10-2017, ora 10:31
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Fluimucilul sirop 3x3 ml/zi +aerosoli 2-3x/zi cu 2 ml fluimucil pt aerosoli+2 ml ser fiziologic. Succes !
0
14-10-2017, ora 11:33
GBea
Nu este medic/terapeut
GBea
Va multumesc frumos!
0
16-10-2017, ora 10:46
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Fluimucilul este un fluidificant al secretiilor cailor respiratorii, el nu creste cantitatea secretiilor, doar le lichefiaza pt. ca baietelul sa le poata expectora in cursul tusei. Deci este un tratament bun.
Este necesar sa acordati o mare atentie si hidratarii corespunzatoare a copilului cu ceaiuri, supe si compoturi calde. In cursul noptii, in camera copilului, umidificati aerul cu o cratita cu apa fierbinte in care puneti 5 picaturi de ulei de pin sau folositi Hapciu-R7, candela de aromaterapie care emana aerosoli de eucalit, mentol si cimbru.
0
16-10-2017, ora 13:51
GBea
Nu este medic/terapeut
GBea
Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Cum calmați tusea la copii?
  •