Un picior mai gros la bebelus

04-03-2018
albert99
Nu este medic/terapeut
albert99
Buna ziua. Bebelusul nostru are o luna si jumatate si am observat ca piciorul drept este mai gros decat cel stang. La fel, o diferenta se vede si la labele picioarelor. Picioarele par sa fie egale ca lungime. Ce ar trebui sa facem? Este ceva normal / trecator sau poate fi o problema medicala? Fac mentiunea ca bebelusul a fost nascut prin cezariana in pozitie pelviana.
7 comentarii
1
04-03-2018, ora 20:01
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Faceti masuratorile de circumferinta la gambe, coapse, brate si antebrate; banuiesc ca faciesul este simetric.
0
04-03-2018, ora 22:40
albert99
Nu este medic/terapeut
albert99
Voi face aceste masuratori maine si revin cu datele. Pana atunci va pot spune ca o talpa pare mai mare ca cealalta si am masurat grosimea in acelasi loc in zona mijlocului tibiei. La un picior este 12.5 cm si la altul este 14 cm. Piciorusul ei drept este mai gros. Faciesul este perfect simetric si normal.
0
05-03-2018, ora 09:57
albert99
Nu este medic/terapeut
albert99
revin cu masuratorile... La brate si antebrate masurile sunt la fel stanga si dreapta; brate 11 cm si antebrate 10 cm circumferinte. Diferenta este la picioare. Coapsa dreapta are 18 cm iar coapsa stanga are 17 cm. Diferenta de 1 cm se regaseste si la gambe. Gamba dreapta are 14 cm si gamba stanga are 13 cm. Fac precizarea ca fetita are o luna si jumatate si a fost nascuta prin cezariana in pozitie pelviana. Astept raspunsul dvs. Va multumesc anticipat.
1
07-03-2018, ora 10:49
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Continuati masuratorile lunar concomitent cu examenul clinic pediatric pentru a decide daca sunt necesare investigatii suplimentare. Succes !
0
07-03-2018, ora 11:03
albert99
Nu este medic/terapeut
albert99
va multumesc pentru raspuns
0
17-01-2021, ora 15:27
Paula2019
Nu este medic/terapeut
Paula2019
Buna ziua! Aceeasi problema o avem si noi, ce investigatii ati facut ???? Va multumesc
0
29-04-2021, ora 15:54
AlinaP17
Nu este medic/terapeut
AlinaP17
Buna! Baiatul meu are o problema asemanatoare. De cand are 8 saptamani de viata am sesizat diferenta dintre picioare. Piciorul stang este mai mare decat cel drept si grosime si lungime. De atunci facem investigatii continuu, nu avem nici un diagnostic, nici un plan de urmat, acum are aproape 2 ani. Parintii care au lasat commentarii mai sus, as vrea sa scrieti cum sunt copilasii acum, ce ati facut? Sau sa vb in privat daca se poate, multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul