Va rog ajutati-ma urgent!

05-08-2012
lavinia111
Nu este medic/terapeut
lavinia111
Am un pekinez de 4 ani.De doua zile se simte foarte rau, in prima zi a fost foarte trist iar a doua zi a inceput sa vomeze iar astazi, spre seara a avut diaree.Am intrebat un medic veterinar ce sa ii dau si mi-'a sugerat sa ii dau apa fiarta si racita cu bicarbonat si un metroclopramid, i-am dat doar jumatate iar acum are febra si e foarte trist.Nu a mancat decat ieri foarte putin.Astazi i-am dat pedigree, nu a vrut sa manance, iar dupa am incercat sa ii dat piept de pui fiert si tot a refuzat.Am incercat sa ii dau putina ciocolata stiind ca ii place dar nu a vrut nici asta.Are si febra.Va rog ajutati-ma cu un sfat cat mai rapin ce sa ii fac in seara asta ca maine sa ma duc la veterinar.Multumesc!
5 comentarii
0
05-11-2012, ora 11:57
ynna0606
Nu este medic/terapeut
ynna0606
Buna ziua ati rezolvat cu catelusul vam vazut pe forum anuntul eu am un bichon maltese si am trecut prin asa ceva si noi dar vina a fost a familiei pentru ca i-a dat sa guste dintrun crenvusti si era la fel (febra, varsaturi, diaree, stare de moleseala, e.t.c. ). Vina noastra medicul a spus fara ; dulciuri (mai ales ciocolata ca il face energic si nu te mai intelegi cu el ) mezeluri de ori ce natura, mazare, cartofi, chipsuri, varza, ciorbe cu delicat sau condimente, ciuperci in general mancarea pe care ne creaza si noua disconfort nu numai lor.Sper ca sunteti bine. O zi frumoasa va doresc. Cu stima Ynna.
0
28-11-2012, ora 16:06
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am auzit de boala echinococoza (boala chistului hidatic), am inteles ca se transmite de la caini la om si cainii iau boala de la purici.
Eu ma gandesc la urmatorul lucru, avand in vedere ca in Romania cainii maidanezi sunt lasati in libertate, isi fac nevoile pe strada, pe trotuare, la fel si proprietarii de caini cand scot cainii sa-si faca nevoile, ii lasa sa faca in strada, insa nu strang in urma acestora.
Oamenii oricand pot intra in contact prin incaltaminte cu excrementele de la caini, si sa bage acesti paraziti in propria locuinta. Am inteles ca rezista foarte mult pe sol si ca se deplaseaza cam 25 de cm de la locul respectiv.
Presupunand ca strazile se mai matura si automat si excrementele de caini dispar de la o zi la alta, insa ouale tot raman pe sol nu, din moment ce ei ele se pot deplasa si trai mult timp la aer.
Ne putem imbolnavi prin acest mod si face chist hidatic? Pentru ca daca vii in casa dupa ce ai circulat pe strazile din Romania, nu stergi zilnic pe jos in casa, exista riscul sa cada pe podea anumite articole de imbracaminte sau obiecte personale care intra in contact cu parazitii si duci fara sa te gandesti mana la nas, la gura dupa un timp si asa te trezesti cu ouale in organism.
As vrea sa stiu daca ceea ce am spus e adevarat si daca acesta poate constitui un factor de infectie la om.

Iar in al doilea rand as vrea sa va mai spun ceva, in cartierul nostru de 11 ani avem un maidanez, iar pe timpul frigului vine in scara blocului si doarme la mult pe presul nostru de la usa pentru ca ii dam de mancare des. Am inteles ca aceste oua stau si pe blana cainilor, daca cumva el ar avea oua ar putea lasa pe presul nostru si noi cand calcam pe acel pres sa le aducem in casa?
Eu abia ieri am dat de un articol pe internet despre aceasta boala si sincer m-am ingrozit despre ce am citit, foarte multe persoane au asa ceva si ajung sa moara din cauza acestei boli, iar in Romania sigur nu se stiu multe informatii despre aceasta boala, despre preventie, mod de transmitere etc. Iar riscul mare este din cauza excrementelor de pe strazi. Eu asa am citit ca se transmite prin fecale si am presupus ca din momente ce pe strazile tarii e plin de asa ceva, noi, oamenii aducem in casa noastra acele oua, care sunt pe strazi. De exemplu ieri am gasit pe palton 2 fire de par de la acest caine, nu stiu cum au ajuns pe maneca paltonului, pentru ca eu nu-l mangai.

As vrea foarte mult sa primesc un raspuns de la un doctor veterinar, care cu siguranta ma poate lamuri daca din exemplele date de mine oamenii se pot infecta sau nu.

Se poate contacta aceasta boala si prin aer? Pt ca de multe ori mi s-a intamplat sa cald pe strada pe excrementele cainilor si acasa a trebuit sa curat talpa pantofilor.


Multumesc frumos.
0
04-08-2013, ora 08:43
wwwa
Nu este medic/terapeut
wwwa
buna ziua draga mea catelusii din casa de la noi sunt deparazitati vaccinati tocmai din aceste motive.lasa l si pe cel de afara sa traiasca ca nu a avut norocul celor din casa te pup o zi buna
0
28-08-2013, ora 18:33
bianca181
Nu este medic/terapeut
bianca181
Buna ziua. Am avut si eu aceeasi problema cu catelusul meu. Mie mi-a recomandat veterinarul sa-i dau lapte foarte putin incalzit. A baut putin, iar dupa cateva ore sa inceput sa se simta mai bine. Incercati si varianta aceasta, poate ajuta. Multa bafta si sanatate micutei!
0
16-05-2014, ora 21:29
BK201
Nu este medic/terapeut
BK201
Multe boli dau simptome identice. De unde stie veterinarul ce boala are cainele daca nu i-a facut niciun fel de analize? Asa poate si proprietarul sa-si dea cu parerea si sa aplice tratamente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.