Varicela în săptămâna 10 de sarcină

05-03-2021
Albert7
Nu este medic/terapeut
Albert7
Bună ziua, am o problema foarte mare, soția mea este în săptămâna 10 de sarcină și din nefericire a făcut varicela, ne-am consultat cu ginecologul iar el a sugerat avortul fără consultație fără ecograf doar pur și simplu avort.. Fără sa ne dea o speranță sa facă o rețetă cu vitamine sau ceva sa încercăm sa salvam sarcina doar scrt și la obiect, , Sfatul meu ca medic este sa faci avort!, , am vorbit cu vreo 6 medici ginecologi care ne-au prezentat riscurile și procentajul care este foarte mic ca să afecteze copilul dar totuși există, va rog orice sfat de la persoane care au trecut prin asa ceva sau doctori specialiști care au trecut cu bine peste problema asta aștept orice răspuns, nu vrem sa ne ucidem copilul și încercăm sa căutăm o soluție sa trecem peste cu bine, va mulțumesc aștept răspunsurile!
8 comentarii
0
24-06-2021, ora 23:12
Elena.mi
Nu este medic/terapeut
Elena.mi
Buna seara! As putea sa va intreb ce ati decis sa faceti? Sunt in aceiasi situatie si nu stiu incotro sa o apuc. Multumesc
0
11-05-2022, ora 22:59
RaluL
Nu este medic/terapeut
RaluL
Ce s a intamplat pana un final? Ce ati facut?
0
04-01-2023, ora 21:34
Andra Mi
Nu este medic/terapeut
Andra Mi
Buna seara! Ce s-a intamplat pana la urma?
0
02-02-2023, ora 21:32
Ariana0728
Nu este medic/terapeut
Ariana0728
Bună seara. Și pe mine m.ar interesa ce s.a întâmplat. Sunt graviduta în 6 saptamani iar fetita mea de 3 anișori a făcut varicela eu ne având anticorpi. Seara frumoasa
0
04-02-2023, ora 17:19
RaluL
Nu este medic/terapeut
RaluL
Buna ! nu cred ca o sa ne mai spuna ce s-a intamplat si eu am intrebat acum ceva timp si nu mi-a raspuns. eu am fost insarcinata si am intrat in contact cu cineva care avea varicela si eram foarte speriata, varicela este foarte periculoasa in sarcina iar eu nu am avut. din fericire nu am facut, dar in 3 saptamani cat era pericolul sa apara am citit foarte multe despre acest subiect, am epuizat toate articolele si forumurile din lb. romana si am trecut in engleza. Da, e periculos, dar procentul sa afecteze fatul este foarte mic. majoritatea ginecologilor iti vor spune sa avortezi daca faci varicela, eu una nu as fi avortat. totul este la voia lui Dumnezeu.
0
04-02-2023, ora 18:13
Ariana0728
Nu este medic/terapeut
Ariana0728
Multumesc frumos pentru răspuns. Eu mai am de așteptat încă 2 săptămâni iar așteptarea este crunta. sper din suflet sa scriu peste 9 luni aici și sa spun ca totul a decurs cum trebuie!
0
19-02-2023, ora 22:54
Ariana0728
Nu este medic/terapeut
Ariana0728
Cum spuneam, am reușit de am făcut varicela in săptămâna 7 de sarcina. În urma tratamentului urmat ( țin sa precizez ca am fost la medic specialit) și din cauza varicelei în sine am făcut avort spontan.speram ca voi scrie aici un comentariu pozitiv dar din păcate nu. Varicela este chiar foarte periculoasa în perioada sarcinii. Multa sănătate mamici!
0
27-02-2023, ora 07:23
RaluL
Nu este medic/terapeut
RaluL
Imi pare foarte rau :( stiam ca este foarte periculoasa, dar nu stiam ca provoaca si avort spontan. poate avortul a fost cauzat mai mult de stres
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela în sarcină - riscuri
  •