Varsta de 17 ani

23-12-2013
Carmeen
Nu este medic/terapeut
Carmeen
Buna ziua! Ma numesc Carmen, am 53 de ani si 2 fiice. Cea mare are 26 de ani, iar cea mica 17 ani. Am apelat la acest forum, deoarece nu stiu daca gresesc sau fac ceea ce este corect in privinta educatiei fiicei mele cele mici. Incep prin a va zice ca eu si sotul meu (54 de ani) le-am oferit de mici ceea ce si-au dorit, neavand probleme financiare. Amandoua sunt niste fete inteligente, dar diferenta este ca fata cea mare este mai naiva, adica parca vede toata lumea ca prin vis. Cea mica este mai cu picioarele pe pamant, stie cum sa puna problema de fiecare data, chiar daca pe ea am rasfatat-o mai mult, in sens ca nu-i prea interzicem nimic. Aici este vorba de incredere. Am incredere in ea c-o sa spuna 'stop' cand nu-i convine ceva/cineva. Am invatat-o sa aiba incredere in mine, de fiecare data cand ia o nota mica imi spune (am mers pe mentalitatea ca atunci cand ia o nota mica sa-mi zica ea, nu sa aflu de la altii, ca sa putem rezolva problema impreuna), imi povesteste despre prietenii ei, despre profesori, ce parere are despre generatia din care face parte etc. Chiar si cand vrea sa lipseasca de la liceu imi zice 'Mami, azi sunt obosita, ia tu scutire.'. Asta se intampla cam odata pe luna. Chiar eu i-am zis ca are si ea dreptul, asa cum avem si noi adultii, sa-si ia 'liber' macar o zi ca sa se odihneasca acasa. Din vara asta insa am avut impresia ca imi ascunde ceva. Adica in vacanta de vara iesea in fiecare zi cu un nou antuaj, din care face parte prietena ei cea mai buna, care este de asemenea o fata minunata cu parinti pe masura. Anturajul nu era unul periculos... Era alcatuit din 2 colege cu care a fost in generala, prietena ei cea mai buna si alti adolescenti pe care i-a cunoscut prin intermediul acestor foste colege. Toata vara a iesit in fiecare zi, ceea ce ma deranja este ca iesea seara tarziu. Nu mi-am facut probleme, deoarece in acel grup erau si baieti de a 11-a, iar eu consider ca daca intr-un grup sunt si baieti, acel grup nu este asa predispus primejdiilor. Au mers chiar si la mare cu unii din parintii acelor colege. Fata mea nu avusese niciun prieten pana atunci. Incepusem deja sa-mi fac griji ca poate exista un baiat in viata ei. Imi faceam griji mai ales pentru faptul ca nu intelegeam de ce imi ascunde asa ceva. In toamna am avut o discutie cu ea in care mi-a recunoscut ca are prieten din primavara, din acel grup, care este mai mare cu 2 ani decat ea (acum el este clasa a 12-a, la anu' trece la facultate). L-am cunoscut si eu, am inteles ca are foarte multi bani. Baiatul sincer mi s-a parut cu foarte mult bun simt! Si nu numai el, ci si restul baietilor din grup! Aveam toata increderea s-o las pe fata mea cu ei. De Sfantu Andrei au plecat la munte. Cat a fost plecata mi-am facut griji. Mi-era frica intr-un fel sa nu profite de ea, dar ma linisteam cu gandul ca l-am cunoscut, este un baiat ok, si grupul este ok. Cand s-a intors am inceput sa ma pripesc, nu stiam cum s-o intreb daca a facut ceva cu el... Ceva nu neaparat contact sexual... Daca au dormit impreuna etc. Mi-a recunoscut ca au dormit impreuna, dar atat, nu au facut nimic mai mult. Sincer, o cred! Problema mea este pentru la iarna. Logic ca va vrea din nou sa plece cu ei la munte (in vacanta intersemestirala) si va dormi cu el in aceeasi camera, dar de data asta sunt sigura ca se va intampla ceva! Si sincer, nu imi este frica, dar am o stare ciudata. Ma simt ciudat sa ma gandesc ca altcineva imi va atinge fata si o va 'transforma' intr-un fel... Sigur vor face dragoste! Au fost foarte apropiati in acest an cat au fost impreuna, in plus ca in grupul ala mai sunt cupluri. Ce ziceti sa fac ca sa-mi scot ideile astea din cap? Totusi, va trebui sa-si inceapa viata sexuala, dar imi este frica ca nu va fi fetita mea cea de dinainte. Ce ma sfatuiti sa fac? Oare este corect ce gandesc si cum o educ?
Va multumesc!
4 comentarii
0
23-12-2013, ora 17:36
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Din pacate, multi tineri (daca nu chiar majoritatea) din ziua de azi reduc relatia sexuala dintre un barbat
si o femeie strict la relatia fizica, intima. De fapt, sexualitatea adevarata, care inseamna in primul rand 'comunicare', are, cuprinde, mai multe niveluri de manifestare: in primul rand e vorba de o comunicare spirituala, profunda, apoi de o comunicare la nivel sufletesc, psihic si, in cele din urma (dar nu fara importanta), ca rezultat, ca si consecinta a comunicarii spirituale si sufletesti, o comunicare la nivel fizic, intim. Fara dimensiunea sufleteasca si, mai ales, fara cea spirituala, relatia fizica (actul sexual) nu poate fi autentica si adevarata, pentru ca fiinta umana nu poate fi redusa la corpul fizic, omul avand trei dimensiuni: spirituala, sufleteasca (psihica) si fizica. Prin urmare, relatia dintre doua fiinte umane, barbat si femeie, pentru a fi adevarata, trebuie sa includa toate aceste trei dimensiuni.
Problema care se pune in aceasta relatie complexa ar putea fi redusa, in esenta si pentru simplificare,
la una a prioritatilor. Ce punem pe primul plan pentru a avea o relatie cat mai profunda, cat mai stabila, cat mai autentica?
Experienta umana arata ca, daca se incepe cu relatia fizica, intima, fara a exista o profunda comuniune sufleteasca si, mai ales, spirituala intre cei doi, relatia lor va fi una superficiala, instabila si foarte vulnerabila, putandu-se destrama foarte usor; consecintele ruperii relatiei insa vor fi resimtite insa nu doar (sau nu in primul rand) in plan fizic ci, cum vedem in atatea nenumarate situatii, in primul rand in plan spiritual si sufletesc, cel putin pentru unul dintre parteneri, de obicei cel de sex feminin (depresii, dezamagiri..., care uneori treneaza ani de zile...). Si asta se intampla tocmai fiindca omul, chiar daca nu accepta, are cele trei dimensiuni de care am vorbit mai sus. El nu poate participa la actul sexual intim doar cu trupul lui, cu fizicul lui- asa cum foarte gresit cred unii tineri spunand ca ei 'se detaseaza, nu se implica...'. Si in plus, se gandesc acesti tineri cu adevarat la partenerele lor? Oare nici ele 'nu se implica'...? Sunt ei siguri de asta...? Si, in definitiv, mai presus de toate, le iubesc ei cu adevarat... ?!
Iata de ce este recomandabil ca cei doi sa incerce sa dezvolte, inainte de casatorie, dimensiunea spiritu-
ala si sufleteasca a relatiei lor, care va constitui o baza solida, dupa casatorie, pentru o relatie intima, fizica adevarata si autentica, expresie a daruirii lor reciproce, unul altuia, cu toata fiinta lor: trup, suflet si spirit. Daca, in schimb, vor incepe cu relatia fizica, celelalte dimensiuni esentiale- cea sufleteasca si, mai ales, cea spirituala- nu se vor putea dezvolta. Ne-o arata, din plin, experienta...

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
23-12-2013, ora 20:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Exista o carte pentru tema care va preocupa pe dv in momentul de fata, pe care ar fi bine sa o cumparati si sa o cititi impreuna cu fiica dvs :

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/relatii-intime-inaintea-casatoriei/17556-mii-de-tineri-isi-pastreaza-fecioria-pana-la-casatorie


In continuarea celor afirmate de Dl Doctor inainte va spun si eu ca educatia unui tanar nu este completa fara latura religioasa, pentru ca ei sa poata deosebi intre ispite si lucrurile folositoare !

Mult succes !
0
23-12-2013, ora 23:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Carmen si eu sunt tata de baiat si fata si iti dau dreptate cand zici ceea ce zici, este greu mai ales ca te temi sa nu fie ranita in urma unui act sexual si dupa care sa se termine imediat relatia lor, nam dreptate?
Cel mai indicat ar fi sa stai cu fata ta la o cafea si sa discutati acest aspect: spunei de exemplu cum ar fi frumos sa decurga prima iubire si poti face comparatie cum a fost la tine daca a fost marfa sa zic asa aratai cum este marfa si daca nu unde sa gresit sa nu faca si ea aceeasi greseala.Mai explicai ca exista si posibilitatea sa fie perfect anii ce urmeaza, sau sa se schimbe prietenul dupa acest sejur sasi arate adevarata fata.Explicai sa se protejeze ca sa nu regrete mai tarziu, spunei ca o sustii ii vei ramane aceeasi mama ca pana acum orice ar fi, si sa ACCEPTE PRIMUL CONTACT ATUNCI CAND VREA EA CAND SE SIMTE PREGATITA pt ca asa este normal, eu am avut ghinionul ca in meseria mea sa vad foarte multe astfel de patanii ale fetelor si nu ma refer aici doar la cele intre 12 si 20 de ani si la cele mai mari care sunt casatorite, violate sau altele mai putin sau mai grave.
Daca vrei putem discuta si pe privat.
Sarbatori fericite.
0
24-12-2013, ora 14:10
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
are 17 ani, o sa faca sex, obisnuieste-te cu idea. o sa traiasca si momente fericite in cuplu si o sa fie si dezamagita. si o sa invete din asta. toti am trecut prin asta, nu o mai cocolosi atat. mai bine sfatuieste-o sa foloseasca mereu protectie, decat sa-i explici sa-l astepte pe fat frumos pe un cal alb.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum îi spun copilului că este adoptat?
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Ajutor pentru mamele care nu reușesc să stabilească legătura emoțională cu nou-născutul
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •