vsh si proteina c reactiva foarte mari

68 comentarii 1 2 3
0
18-10-2011, ora 20:35
ghgnirina
Nu este medic/terapeut
ghgnirina
buna ziua.fetita mea de 11 ani a fost diagnosticata cu amigdalita acuta pultacee si din aceasta cauza am facut analiza.va rog frumos doamna doctor Slanina daca imi puteti spune cat de grave sunt rezultatele?acestea sunt:
HEMOLEUCOGRAMA:-leucocite WBC-12.45, ERITROCITE RBC-4.99, HEMOGLOBINA HGB-13.2, HEMATOCRIT HCT-43.9, VOLUM ERITROCITAR MEDIU MCV-88.0, HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE MCH-26.5, CONCENTRATIE MEDIE DE HEMOGLOBINA/ERITROCIT MCHC-30.1, TROMBOCITE PLT-229, DISTRIBUTIA DE MARIME A ERITROCITELOR-SD RDW-SD-41.2, DISTRIBUTIA DE MARIME A ERITROCITELOR-CV RDW-CV-12.9, DISTRIBUTIA DE MARIME A TROMBOCITELOR PDW-13.2, VOLUM PLACHETAR MEDIU MPV-11.1, TROMBOCITE CARE DEPASESC 12FL P-LCR-34.6, PLACHETOCRIT-PCT-0.25, NEUTROFILE VALOARE ABSOLUTA NEUT# -9.51, LIMFOCITE VALOARE ABSOLUTA LYMPH# -1.94, MONOCITE VALOARE ABSOLUTA MONO# -0.71, EOZINOFILE VALOARE ABSOLUTA EO# -0.26, BAZOFILE VALOARE ABSOLUTA BASO# -0.03, NEUTROFILE%NEUT%-76.4, LIMFOCITE%LYMPH%-15.6, MONOCITE%MONO%-5.7, EOZINOFILE%EO%-2.1, BAZOFILE%BASO%-0.2.
COAGULARE:FIBRINOGEN-448, VSH/1h-38, VSH/2h-68.
BIOCHIMIE:TGO-22, TGP-21
IMUNOLOGIE:HELICOBACTER PYLORI-TEST RAPID-ABSENT, PROTEINA C REACTIVA-PREZENT(POZITIV).
ACESTEA SUNT ANALIZELE DACA PUTETI VA ROG SA-MI INTERPRETATI REZULTATELE DEOARECE SUNT DISPERATA.MULTUMESC ANTICIPAT
0
03-11-2011, ora 11:39
mad27
Nu este medic/terapeut
mad27
Buna ziua. Am o fetita in varsta de 13 luni. Acum 2 saptamani a avut un sindrom febril care a cedat foarte greu la antitermicele obisnuite (inclisuv novocalmin supozitoare) asociat cu varsaturi, in special cand ii dadeam lapte. Timp de 3 zile a facut febra, valori destul de mari (a ajuns la 39, 8). Am fost cu ea la camera de garda si nu i s-a gasit nimic in afara de inflamatie gingivala din cauza eruptiei dentare (3 dinti, 2 masele). Febra s-a oprit pentru 4 zile, dupa care a revenit pentru inca 3 zile, dar la valori mai mici, max 38, 5. I-am facut o hemoleucograma, CRP, sumar de urina si urocultura. Singurele modificari au fost:

- Procentul de limfocite 34% (40-70)
- Procentul de monocite 13.8% (0-12)
- Nr. eozinofile 0.05 mii/microL (0.1-1)
- Nr. monocite 1.51 mii/microL (0.2-1)
- CRP 27.85 mg/L (=5)
Sumar de urina normal, urocultura sterila, nr total de leucocite normal.
De 2 zile febra a incetat din nou, dar fetita refuza sa manance sau mananca foarte greu si a scazut in greutate aproximativ 1 kg in aceste 2 saptamani. In rest, starea generala este destul de buna. Nu are rinoree, nu mai varsa, nu are diaree.
Despre ce poate fi vorba? Am vorbit cu 3 medici pana acum, si singurele raspunsuri pe care le-am primit au fost: viroza, eruptia dentara sau sa ii fac axetine+gentamicina iv 5 zile (lucru pe care am refuzat sa il fac dupa ce am vazut rezultatele analizelor). Mentionez ca am cunostine medicale.
Va multumesc anticipat.
1
07-02-2013, ora 17:03
nicoleta1982
Nu este medic/terapeut
nicoleta1982
buna ziua,
as dori o alta parere referitor la o analiza pentru un baietel de 2 ani si 5 luni cu urmatoarele rezultate la analize:
leucocite 7.8, limfocit 32.6 %, neutrofil 55.5 %, eozinofil 0.1%, mono 11.3 %, bazofil 0.4 %, limfocit 2.6mii/ul, neutrofil 4.3 mii/ul, eozinofil 0.00 mii/ul, mono 0.9 mii/ul, bazeofil0.03 mii/ul;
eritrocite 4.45 mil.ul, hemoglobina 12.1 g'dl, hematocrit 36.2 %, vol eritrocitar mediu 81.3 fL, Hb eritr medie 27.2pg, conc med a Hb/Eritr 33.5 g/dl, lasg distrib eritr 12.4 fl, nr. trombocite 243 mii/ul, volum tromb mediu 5.4 fL, larg distrib tromb 17.4 %
VSH 15 mm/h
PCR 4.8 mg/dl
- spune ca il doare piciorul drept de la genunche in jos si burta -toata sau cateodata in partea dreapta sub coaste, a facut febra acum 4 zile 39.5, a scazut cu nurofen si de atunci nu a mai crescut - momentan este 36.7.
- a avut 3 scaune moi...catre diareice cu miros specific si un episod de varsaturi.
Va rog..as dori sa aflu si paperea dumneavoastra. multumesc anticipat.
0
16-09-2013, ora 22:31
danielaand
Nu este medic/terapeut
danielaand
Buna seara,

Am PCR la o valoare de 2, 5. ceea ce nu este normal, nu am fost diagnosticata cu reumatism, poliartrita etrc, nici infectie in sange. Mi-au spus ca nu se stie de la ce. ideea e ca ma dor articulatiile, mai ales cele de la maini, nu pot srange pumnul si am incercat tot felul de tratamente cu efetc 0.

Dvs ce parere aveti dna doctor?

Va multumesc,
0
18-01-2016, ora 20:33
Mihaela2016
Nu este medic/terapeut
Mihaela2016
Bună seara! Va rog din suflet sa-mi spune şi mie din ce cauza au ieşit Proteină C Reactiva-62, 50mg/L, Fibrinogen-524mg/dl, VSH-39mm/h? Menţionez ca de două săptămâni am avut temperatură 37, 3-37, 4.Şi acum e la fel. Restul analizelor sunt bune. Medicul de familie nu a putut sa-mi răspundă
Va Multumesc!
0
13-02-2016, ora 22:39
Mihaela2016
Nu este medic/terapeut
Mihaela2016
Bună seara, Dna doctor! Va rog din suflet dacă puteti să mă ajutaţi şi pe mine cu un răspuns. De o lună fac o temperatură de 37, 4-37, 5. Am făcut analize şi a ieşit Proteină C Reactivă cantitativ-60, Fibrinogen-562, vsh-45. Medicul de familie mi-dat Eficef dar nu s-a schimbat nimic.Am repetat analizele dar au ieşit la fel. Menţionez ca celelalte analize sunt bune.Am făcut ecografie sia zis ca am o colecistită şi asta ar fi cauza. Mi-a dat Ospamox1000mg, Famotidina si Ibutin.Am luat 5 zile şi nu s-a întâmplat nimic. Îmi puteti spune va rog ce boli ar putea fi cu simptomele mele? Ce aş putea avea?
0
17-02-2016, ora 20:57
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
CRP si VSH sant indicatori de inflamatie si nu au valori mari doar in infectii microbiene care se trateaza cu antibiotice !!! In consecinta trebuie sa va adresati unui medic de medicine interna (banuiesc ca santeti adult)pentru un examen medical complet si investigatii specifice pentru un diagnostic si un tratament corect! Succes!
0
13-11-2017, ora 17:51
Kryss09
Nu este medic/terapeut
Kryss09
Buna seara,

Mi au iesit urmatoarele analize prost, ce ar putea insemna?

HEMATOLOGIE
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

1. VSH -Sange 52 mm/h


COAGULARE&HEMOSTAZA
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

2. Fibrinogenemie -Plasma
542.79 mg/dl



PROTEINE SPECIFICE
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

3. ASLO -Ser 376 IU/ml



4. Factor reumatoid (RF) - cantitativ -Ser 130.8 IU/ml

5. Proteina C reactiva, cantitativ (CRP) -Ser 23.18 mg/L
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • VSH (VSE)
  • Aplicația pentru smartphone care depistează neinvaziv anemia
  • VSH mărit - ce ar putea fi
  • Trombocite scăzute - cauze posibile, diagnostic, tratament
  • VSH crescut - cauze, boli posibile, explicații
  • Trombocite (PLT, TR) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  •