abilify si nobixal

11-10-2015
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Buna, in cat timp iese abilify-ul si nobixal-ul din corp?
11 comentarii
1
11-10-2015, ora 23:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
6 luni
Eu te sfatuiesc sa nu te lasi de medicatie ca virezi.
Dar daca nu asculti, macar fa-o treptat pentru ca daca incepe sa ti se faca rau si sa reapara simptomele psihotice, sa poti sa revii rapid la tratamentul initial fara sa te mai internezi la psihiatrie.
Medicamentele psihiatrice niciodata nu se intrerup brusc.
1
12-10-2015, ora 17:10
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Uuuu..6 luni.mult!!!
1
13-10-2015, ora 12:18
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In cateva zile iese cea mai mare parte a substantei active iar in 2-3 saptamani iese si ultima "picatura" de medicament si atunci au loc recaderile !
Apoi mai raman reziduuri, vagi urme de substanta metabolizata in diverse stadii, care nu intereseaza decat pe cei care vor sa conceapa copii (femei in special) sau pe cei care vor sa aiba un organism complet "ecologic" ! :)
1
13-10-2015, ora 14:56
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Eu fac maine o saptamana si nu am nimic..o sa mai astept..vreau sa iau niste pastile de slabit cu amfetamina ca am auzit ca e eficienta.
1
13-10-2015, ora 19:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum poti sa afirmi ca nu ai nimic cand poti intra in episod psihotic in orice moment si te-ai gandit sa iei pastile cu amfetamina ?
Reía-ti tratamentul ca nu esti pe calea cea buna si o sa sfarsesti cu forta internata la cheie.
1
13-10-2015, ora 20:54
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Micuto ia pastile de slabit obisnuite, pe baza de aminoacizi sau cu crom ori alte principii dar NU cu amfetamine care poate declansa simptome psihotice si la oamenii obisnuiti ! Pe tine o pastila de asta te baga direct in episod psihotic ! Garantat 100 % !
1
14-10-2015, ora 14:32
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
eu am citit pe net ca probabilitatea sa mai am un ep psihotic e de 10% ceea ce e f putin..asa e?
1
14-10-2015, ora 14:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru boala cu care ai fost diagnosticata ?
Poate invers. 10 % nu mai fac si 90 % fac.
Chestiunea e de zile, luni sau ani in cazuri rarísime. Depinde de noroc. Dar de ajuns la episod si la internare se ajunge. Iar partea proasta a internarii e ca sa te scoata din episod te indoapa cu antipsihotice de iei si 5-10 kg intr-o internare.
Ceaa ce intelege ca nu e de dorit.
Pt boala cu care ai fost diagnosticata tú se vireaza in procent de 100 fara tratament.
E o diferenta sa faci un episod si sa nu ti se puna nici un diagnostic apoi 5- 10 % dintre cei cu un episod sa nu mai vireze niciodata, si o persoana cu un diagnostic de boala cronica la care episodul poate reveni in orice minut.
Ai grija de tine.
1
14-10-2015, ora 15:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca te lasi doar de tratament nu intri direct in episod psihotic, intai iti apar niste semnale de la o zi la alta daca esti stabila, plus ca tu reactionezi bine la cantitati mici de neuroleptic, deci poti preintampina oricand un nou episod daca esti foarte atenta la acele semnale premergatoare (insomnie, agitatie, energie exagerata, mici tulburari in campul vizual..) !
Insa daca te apuci sa iei amfetamine care sunt exact OPUSUL neurolepticelor, stabilitatea pe care ai dobandit-o in luni de tratament o pierzi in cateva ore si nu in zile sau saptamani !
1
14-10-2015, ora 16:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tre sa fi facut multe episoade ca sa ai experienta si sa iti bagi medicatie la timp.
1
14-10-2015, ora 18:44
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Deocamdata ma simt la fel ca si cu tratament dupa o sapt...va voi tine la curent cu starea mea.multumesc pt raspunsuri!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul