artroscopie de menisc...

19-03-2012
valy56
Nu este medic/terapeut
valy56
D-le dr USCATU revin cu problema prietenei mele care la varsta de 32 ani a avut neoplasm ovarian(gr || )si in urma interventiei a facut citostatice si raze cobalt.Acum la varsta de 50ani are grave probleme cu picioarele motiv pentru care a facut artroscopie de menisc pe 31ian2012.Pe 12mart a inceput recuperarile care includ si fizioterapie care nu stim in cazul ei daca sunt indicate(sa-i fi scapat medicului ca a facut citostatice?)Este afectat si celalalt picior iar in jurul datei de 22-25aprilie trbuie artroscopie si la celalat menisc.Eu am notat rezultatul RMN inainte de prima artroscopie:EDEM OSOS, PLATOU TIBIAL INTERN, CONDROPATIE STAD |V COMPARTIMENT INTERN (dupa artroscopie medicul a spus ca nu a fost gr |V), PATELO-FEMURALA, LEZIUNE CORN POSTERIOR MENISC INTERN, BURSITA MINIMA.As vrea sa-mi spuneti parerea dv vizavi de acest caz, Are sanse sa revina la o viata cat decat normala avand in vedere ca este si supraponderala 110kg?Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
19-03-2012, ora 20:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba, evident, despre distrugerea cartilajului articular (gonartroza) cauzata de cele 50-60 kg in plus.
Nu va putea sa se apropie de o viata normala fara sa slabeasca cele 50-60 kg necesare. Raul a fost facut, iar genunchii sunt distrusi iremediabil, insa suferinta poate fi substantial ameliorata prin slabire drastica.
In rest, inca nu s-a inventat vreo solutie pentru distrugerea articulatiei in afara protezei articulare, care necesita insa slabire corespunzatoare (50-60 kg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-03-2012, ora 20:08
valy56
Nu este medic/terapeut
valy56
Va plictisesc cu intrebarea..are voie sa faca fizioterapie daca a facut citostatice acum 18ani?
0
19-03-2012, ora 20:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fizioterapia este aproape inutila in contextul celor 110 kg...nu este interzisa in contextul relatat, dar este destul de riscanta.
Si mai exista un aspect deloc de neglijat: orice tratament antiinflamator sau fizioterapic, prin ameliorarea paleativa a durerii, i-ar putea crea impresia ca mai poate continua cu cele 110 kg. fapt profund fals...si care amana si mai mult decizia scaderii ponderale...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-04-2012, ora 13:07
labeledone
Nu este medic/terapeut
labeledone
"Fizioterapia este aproape inutila in contextul celor 110 kg" aproape inutila?Este inutila!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul