Capacitatea foarte scazuta de a memora, de a invata

11-08-2011
valentin.nicolae
Nu este medic/terapeut
valentin.nicolae
Sunt un tanar in varsta de 28 de ani.
Problema cu care ma confrunt este capacitatea foarte scazuta de a memora, de a invata.
In momentul cand mi se explica ceva nou nu retin toate informatiile importante; capacitatea de atentie,
concentrarea este mica si pierd din informatii.

Simt ca obosesc iar uneori ma doare usor capul.

Cand vine vorba de versuri imi este cu dificultate sa retin chiar si o strofa de la un cantec care-mi place.
Imi ia peste 30 minute sa invat strofa, cu mari dificultati iar dupa cateva ore o uit sau am o dificultate majora
de a-mi aminti versurile strofei in cauza/refrenul cantecului. Reusesc sa retin partial/vag melodia dar nu o pot
reproduce.

Simt oboseala si haos in minte.

Ce se intampla cu mine? Ce se recomanda in astfel de cazuri?
1 comentarii
0
11-08-2011, ora 21:56
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Trebuie vazut daca exista o cauza pentru aceste probleme de memorie si daca nu este una, se recomanda suplimente naturiste, vitamine, aminoacizi care vor rezolva situatia dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul